Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Oliwier czeka na nowe życie

 

Oliwier Staniszewski, który od ponad dwóch lat podpięty do pompy czeka na nowe serce zmienił szpital. Z Instytutu „Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie został przetransportowany karetką do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Oliwier mieszka w szpitalu

O historii Oliwiera Staniszewskiego pisaliśmy już na transplantologia.info. Przypomnijmy: Oliwer w tym roku skończy siedem lat,  mieszka z rodzicami i bratem w Gocławiu. Urodził się z genetycznie uwarunkowanym zespołem Bartha, jednym z objawów tej choroby jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Z tego powodu od ponad dwóch lat mieszka w szpitalu.

U Oliwiera problemy z serduszkiem zdiagnozowano już trzy dni po urodzeniu. Przez jakiś czas jego organizm radził sobie z chorobą dzięki lekom, ale one z czasem przestały działać. Maluch został przyjęty do szpitala w Garwolinie, stamtąd karetką przewieziono go do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Chłopczyk był w bardzo złym stanie, w każdej chwili mógł umrzeć, jego serce biło dzięki dożylnym wlewom leków, wątroba tak się powiększyła, że można było ją wyczuć nad pępkiem, cały czas miał odruch wymiotny.

Pompa wspomaga serce

Lekarze nie kryli, że jest bardzo źle. Stąd decyzja o podłączeniu Oliwiera do pompy. Spod żeber chłopca wystaje teraz dren, który łączy jego serce ze sztuczną komorą. To rozwiązanie tymczasowe, ma utrzymać chłopczyka przy życiu aż znajdzie się dla niego nowe serce.

Oliwier spędza czas w szpitalnym pokoju, na spacery wychodzi tylko na korytarz.  – Każdy dzień to w przypadku Oliwiera walka o życie – mówi Agnieszka Staniszewska, mama chłopca.

Kilka dni temu chłopiec został przetransportowany karetką z Warszawy do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dzielny maluch pojechał sam, bez mamy, ale podczas podróży opiekowały się nim fantastyczne “ciocie” z karetki.

Pani Agnieszka ma nadzieję, że Oliwier wróci stąd już do domu, z nowym sercem. Transplantacja to dla niego jedyna szansa na normalne dzieciństwo. Oliwerowi można pomóc doczekać operacji przekazując 1 proc. należnego podatku. Więcej informacji można znaleźć tutaj.


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy