Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ośrodek Transplantacji Wątroby w UCK

 

W Uniwersyteckiem Centrum Klinicznym w Gdańsku powstał Ośrodek Transplantacji Wątroby, wykonano już tutaj pierwsze na Pomorzu przeszczepy tego narządu. Program transplantacji wątroby jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Transplantację wątroby wykonuje się w sytuacjach skrajnej niewydolności tego narządu. Pierwszym pacjentem, któremu przeszczepiono wątrobę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, był 29-letni mężczyzna kwalifikowany do operacji z powodu marskości wątroby. Zabieg odbył się 18 kwietnia 2018 roku. trwał łącznie 365 minut. Mężczyzna czuje się dobrze.

– Transplantacja wątroby to przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania specjalistów wielu dziedzin: internistów, hepatologów, chirurgów ogólnych, transplantologów, nefrologów, gastroenterologów i anestezjologów. Razem z ośrodkiem warszawskim wykonaliśmy już 6 przeszczepów. To duży sukces naszego zespołu – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Wieloprofilowy ośrodek 

Przeszczep wątroby to duże wyzwanie logistyczne, w którym bierze udział wiele osób, w tym koordynatorzy transplantacyjni. Specjaliści z UCK przygotowywali się przeszczepu wątroby już od 2015 roku. Lekarze, instrumentariuszki, pielęgniarki biorący udział w transplantacjach wątroby odbyli kilkumiesięczne szkolenia w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza. Program przeszczepów wątroby w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym koordynowany jest przez prof. Stanisława Hacia.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny – oprócz wątroby przeszczepia się tutaj serca, płuca, nerki, rogówki, szpik i od niedawana wyspy trzustkowe. Transplantacje wątroby wykonuje aktualnie 9 ośrodków medycznych w Polsce.

27 lutego odbyła się konferencja prasowa, otwierająca Ośrodek Transplantacji Wątroby UCK, w której udział wzięli m.in.: prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK, prof. Zbigniew Śledziński, ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK, prof. Krzysztof Zieniewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK, dr n. med. Grzegorz Niewiński, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM.

Zdjęcie:  Sylwia Mierzewska UCK


15. Bieg po Nowe Życie już 7 września!

Czytaj więcej...
Partnerzy