Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pacjent z Ukrainy odzyskał wzrok

 

Pacjent z Ukrainy, po 30 latach, dzięki operacji w Katowicach, odzyskał wzrok i mógł wreszcie spojrzeć w oczy swojej żony i dzieci – informuje Śląski Uniwersytet Medyczny.

Serhii Sydorenko, 55-letni Ukrainiec, 30 lat temu uległ wypadkowi, doznał oparzeniu obu oczu. Od tego momentu mężczyzna widział tylko ruch oraz światło, nie poruszał się samodzielnie, opiekowała się nim żona Tamara. Mężczyzna się nie poddał, nie zrezygnował ze swojej wielkiej pasji, jaką jest sport, Dwa razy zdobywał medale w judo podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney i Pekinie.

Przeczytaj także: Najczęstasza procedura transplantacyjna na świecie.

Mężczyzna przyjechał do Katowic

Serhii wyjechał wraz z rodziną z ogarniętej wojną Ukrainy. Przyjechał do Polski, do Katowic, gdzie w Okręgowym Szpitalu Kolejowym został zdiagnozowany i zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego. Zabieg wykonał wybitny okulista, prof. dr  hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przeczytaj także: Przeszczep rogówki w Białymstoku.

– Wykonaliśmy zabieg usunięcia bielma rogówki, połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki typu Boston 1. Pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu odzyskał wzrok – mówi prof. Wylęgała.

Dodaje, że moment, gdy pacjent spojrzał w oczy żonie należał do najbardziej wzruszających momentów w jego zawodowej karierze. – Zaczynam nowe życie – powiedział Serhi.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

Zdjęcie: www.facebook.com/SUMwKatowicach. Na zdjęciu profesor Wylęgała z pacjentem z Ukrainy


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy