Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pięćdziesiąty pacjent z nowym sercem

38-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego cierpiał na kardiomiopatię pozapalną, jego serce było niewydolne, zakwalifikowany został do przeszczepu. 13 listopada zespół, którym kierował profesor Marek Jemielity przeszczepił ciężko choremu mężczyźnie serce.

38-latek stał się pięćdziesiątym już pacjentem, który dostał szansę na życie dzięki Oddziałowi Kardiochirurgii i Transplantologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 49. serce przeszczepiono tutaj zaledwie kilka dni wcześniej, 5 listopada, w symbolicznym dniu, bo w 33. rocznicę pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, którego dokonał profesor Zbigniew Religa ze swoim zespołem.

Pierwszego w Wielkopolsce przeszczepu serca dokonano w tym szpitalu 20 marca 2010 roku. Biorcą był 40-latek z kardiomiopatią rozstrzeniową. Zabieg wykonał profesor Marek Jemielity z zespołem przy współudziale ekipy Śląskiego Centrum Chorób Serca z profesorem Marianem Zembalą. Mężczyzna chorował przez wiele lat, jego serce było skrajnie niewydolne. Dawcą był młody człowiek, który zginął w wypadku komunikacyjnym. Serce zostało pobrane w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim.

fot. Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii UM w Poznaniu


14. Bieg po Nowe Życie za nami!

Czytaj więcej...
Partnerzy