Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Piękny jubileusz

 

Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji obchodzi 15. lecie działalności. Wielka gala odbyła się w Rzeszowie.

Krystyna Murdzek, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego. Pierwsze problemy z nerkami pojawiły się, gdy była jeszcze na studiach. W 2001 r. nerkę przeszczepił jej profesor Andrzej Chmura, ówczesny szef Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Instytucie Transplantologii w Warszawie.

Po 16 latach jej nerka przestała dawać sobie radę, musiała podjąć trudną decyzję i rozpocząć dializy. – Przyzwyczaiłam się już do pewnego rytmu życia, do swobody, ale to był wybór pomiędzy życiem i śmiercią – mówiła pani Krystyna. W 2018 roku przeszła drugą udaną transplantację nerki.

Prekursorzy w Polsce

Krystyna Murdzek i profesor Andrzej Chmura stali się prekursorami sportu po transplantacji w Polsce. 14 lipca 2005 roku powołane Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji

– Sportowcy po transplantacji to osoby, które przez całe życie od przeszczepienia zażywają leki immunosupresyjne, przeciw odrzuceniu narządu. I to te leki wywołują negatywne skutki dla organizmu. I dlatego ruch w różnej formie jest dla nich najlepszym lekiem. U wielu normalny ruch motywuje do systematycznych ćwiczeń fizycznych i treningu sportowego, czego wymiernym efektem jest rywalizacja sportowa na poziomie ogólnopolskim, europejskich i światowym. Nagrodą dla nich jest zdobyty medal, nie pieniądze. Najlepsi zostają nawet rekordzistami świata, promując polski sport po transplantacji i dializowanych oraz osiągnięcia polskiej transplantologii – przypominają w wydanym właśnie biuletynie na temat roli sportu w rehabilitacji osób w okresie przed i po transplantacyjnym.

Gala w Rzeszowie

Podczas jubileuszowej imprezy w Rzeszowie. która odbyła się od 10 do 13 września, odbyła się uroczysta gala podsumowująca 15 lat działalności.

Nie zabrakło rywalizacji sportowej, odbyły się XV Jubileuszowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, w ramach których rozegrano turniej tenisa ziemnego, odbyły się także zawody lekkoatletyczne, zawody darta oraz pokaz gry w petankę.

Sukcesy sportowców zrzeszonych w stowarzyszeniu można śledzić na Facebooku.


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy