Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwsza była chora Danusia

 

W zeszłym roku w Polsce odbyło się 885 przeszczepów nerek oraz 21 jednoczesnych przeszczepów nerki oraz trzustki. Styczeń to ważny miesiąc w historii przeszczepów nerki w Polsce. Pierwszy udany przeszczep nerki pobranej od zmarłej osoby odbył się w naszym kraju 26 stycznia 1966 roku.

Narząd otrzymała Danusia, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, która z nieuleczalną chorobą nerek walczyła od urodzenia. Przy życiu utrzymywały ją dializy. Dziewczyna musiała się dializować 4-5 razy w tygodniu, każdy zabieg trwał 6-8 godzin. Przygotował ją do operacji profesor warszawskiej Akademii Medycznej, Tadeusz Orłowski, internista, nefrolog kierujący Kliniką Chorób Wewnętrznych wraz ze swoim zespołem. Wielkiego na tamte czasy wyzwania, jakim był przeszczep,   podjął się zespół Kliniki Chirurgicznej warszawskiej Akademii Medycznej kierowanej przez profesora Jana Nielubowicza. Profesorowie o możliwości wykonania takiego zabiegu w Polsce rozmawiali z sobą od kilku lat. Oba zespoły intensywnie przygotowywały się do operacji od wielu miesięcy.

Przeszczep się udał. Dziewczyna trzy tygodnie później została wypisana ze szpitala. Niestety, Danusia zmarła osiem miesięcy później z powodu ostrej martwicy trzustki. Stan ten spowodowały leki steroidowe, które miały zapobiec odrzuceniu przeszczepionego narządu. Natomiast pierwszy rodzinny przeszczep nerki w Polsce odbył się we Wrocławiu. przeprowadzono go w nocy z 30 na 31 marca 1966 roku. Zabieg wykonał chirurg Akademii Medycznej prof. Wiktor Bross. 24-letnia pacjentka otrzymała nerkę od swojego 30-letniego brata.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy