Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwszy przeszczep nerki w regionie

 

Na tę chwilę czekało wiele osób. 2 lipca w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach odbył się pierwszy przeszczep nerki w regionie świętokrzyskim.

– To historyczny moment, dla świętokrzyskiej medycyny oraz współpracy WSzZ i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – podkreśla profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki oraz rektor elekt kieleckiego uniwersytetu.

Zabieg się udał

Biorczyni ma 58 lat, jest mieszkanką województwa świętokrzyskiego. Była dializowana przez 5 lat. Zaproponowano jej przeszczep nerki. Transplantacja była możliwa dzięki przeprowadzonemu wcześniej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pobraniu narządów. Od dawcy pobrano nerki, serce i wątrobę. Jak podkreślają lekarze z kieleckiego szpitala, dawca i jego bliscy uratowali życie kilkorga osób.

Pacjentka jest w bardzo dobry stanie, nerka podjęła pracę. 58-latka jest przygotowywana do wypisania ze szpitala.

Dwa lata starań

Profesor Głuszek przypomina, że przygotowania do uruchomienia w Szpitalu Zespolonym w Kielcach ośrodka transplantacji nerek trwały 2 lata. W pierwszej kolejności otwarto Poradnię Transplantacyjną, a następnie szpital sprostał kolejnym wymaganiom i uzyskał niezbędne zgody do rozpoczęcia procedury transplantacji nerek.

Zdjęcie: www.facebook.com/WSzZKielce


19. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy