Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych w UCK

Przeszczep wysp trzustkowych to szansa dla pacjentów z cukrzycą 1 typu wymagających leczenia insuliną. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono właśnie pierwszy tego typu zabieg. Pacjent czuje się dobrze.

 Wyspy trzustkowe odpowiadają za produkcję insuliny. Ich przeszczep jest znacznie mniej inwazyjny niż transplantacja całej trzustki. Jak mówią lekarze, korzyści z takiego zabiegu mogą odnieść chorzy cierpiący na źle regulowaną cukrzycę typu 1, doświadczający zagrażających życiu nieuświadomionych incydentów hipoglikemii. Po przeszczepieniu konieczne jest leczenie immunosupresyjne, dlatego chorzy po transplantacji nerki z powodu nefropatii cukrzycowej są grupą predysponowaną do takiej procedury.

Zdjęcie: www.pwitkowski.org

Biorcą był 41-letni mężczyzna

Zabieg przeprowadza radiolog interwencyjny. Lekarz wkłuwa się do żyły wrotnej pacjenta i wstrzykuje tam wyizolowane wcześniej z trzustki od zmarłego dawcy wyspy trzustkowe, które zakotwiczają się w wątrobie i zaczynają produkcję insuliny. Korzyści dla pacjenta są bardzo duże, można spodziewać się zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę i ustąpienia incydentów nieuświadomionych spadków poziomu glikemii.  Zdarzają się przypadki, gdy można zrezygnować z podawania insuliny. U części chorych wykonuje się dwa i trzy przeszczepienia wysp trzustkowych, aby uzyskać całkowitą niezależność od insuliny.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku pierwszy przeszczep wysp trzustkowych został przeprowadzony 27 października 2018  u 41-letniego mężczyzny z Wejherowa. Pacjent w 2010 roku przeszedł transplantację nerki i trzustki. Niestety, trzustka po dwóch latach przestała działać. Po zabiegu chory coraz wyraźniej odczuwa spadki glikemii i znacznie zmniejszyło się u niego zapotrzebowanie na insulinę. Na efekt końcowy należy poczekać jeszcze kilka tygodni.

Praca wielu osób

Lekarze mówią, że każdy przeszczep to praca zespołowa. Potencjalnych biorców kwalifikuje zespół złożony z transplantologów, nefrologów, chirurgów, diabetologów. Po zakwalifikowaniu dawcy chirurg pobiera organ. Niezbędna jest analiza immunologiczna. Trzustka przekazana zostaje do specjalnie przystosowanego laboratorium, którego właścicielem jest firma Cell-T, tam przetwarza się ją do wysepek trzustkowych. Po skontrolowaniu jakości wysp przez Bank Tkanek i Komórek UCK preparat zostaje przekazany do przeszczepu. Zabieg wykonywany jest przez radiologa, ale zaangażowani są także chirurdzy, nefrolodzy i anestezjolodzy. Nad całym procesem czuwa koordynator transplantacji.

Idea przeczepienia wysp trzustkowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstała dzięki współpracy z prof. Piotrem Witkowskim. W 2010 profesor rozpoczął program przeszczepiania wysp trzustkowych w University of Chicago, zapraszając do współpracy także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Cześć pracowników placówki została przeszkolona właśnie w Chicago.

– Do tej pory w Polsce wykonano kilkanaście transplantacji wysp trzustkowych w ośrodku warszawskim. Ośrodek gdański jest obecnie jedynym ośrodkiem, w którym wykonywane są przeszczepy wsyp trzustkowych. Chciałem serdecznie podziękować i pogratulować zespołowi za zorganizowanie tej pierwszej transplantacji – mówił prof. Piotr Witkowski w nagraniu zaprezentowanym podczas konferencji prasowej dotyczącej przeszczepu wysp trzustkowych w UCK.

Fot. Sylwia Mierzewska UCK

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy