Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwszy taki przeszczep na świecie

 

Pierwszy na świecie złożony przeszczep tkankowy w obrębie głowy i szyi połączony z transplantacją szpiku wykonali lekarze z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W poniedziałek w budynku administracji Centrum Onkologii odbędzie się konferencja prasowa, na której lekarze pochwalą się sukcesem. Była to pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku po to, by całkowicie lub częściowo wyeliminować konieczności leczenia immunosupresyjnego zapobiegającego odrzuceniu przeszczepionych narządów i tkanek.

Pacjentem, któremu poprzez pionierski zabieg pomogli lekarze jest siedmioletni chłopiec. Sześć lat temu połknął granulat ługu sodowego, tzw. kreta, czyli substancje do udrażniania rur. Martwicy uległy u niego: nasada języka, krtań, gardło, tchawica, przełyk aż do poziomu żołądka. Od tego momentu chłopiec żywiony był wyłącznie dojelitowo i oddychał przez rurkę tracheostomijną. Ze względu na wiek pacjenta, zabieg odbył się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Centrum Onkologii nie posiada oddziału pediatrycznego.

W poniedziałkowej konferencji prasowej udział wezmą m.in.: prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. Sebastian Giebel, zastępca dyrektora ds. klinicznych Centrum Onkologii w Gliwicach, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Gliwicach z zespołem, prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.


Za nami jubileusz Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy