Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwszy taki zabieg w UCK WUM

 

Lekarze z UCK WUM dokonali wszczepienia sztucznej komory serca nowej generacji. To pierwszy taki zabieg na WUM. Przeprowadził go profesor Mariusz Kuśmierczyk wraz z zespołem kardiochirurgów. Pacjentowi wszczepiono ultranowoczesne urządzenie Heartmate 3.

Przeczytaj także: Pionierska transplantacja w USK.

Sztuczna komora serca jest w stanie podawać od 2,5 do 10 litrów krwi na minutę, pacjent jest w stanie nie tylko normalnie funkcjonować, ale nawet uprawiać sport. Pompa jest podłączona do zewnętrznego urządzenia zasilającego i monitorującego pracę całego systemu. Pacjent nosi urządzenie zewnętrzne w specjalnym etui, które mieści się pod swetrem, czy marynarką.

Takich zabiegów trzeba przeprowadzać 200 rocznie

To było pierwsze wszczepienie takiego urządzenia w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W Polsce wszczepia się obecnie 40-50 tego typu urządzeń rocznie, głównie starszej generacji. Lekarze szacują, że powinno się wykonywać 200 takich wszczepień rocznie.

Transplantacje serca w WUM

Profesor Mariusz Kuśmierczyk został kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii UCK WUM we wrześniu 2021 roku w ramach strategii stworzenia silnego ośrodka transplantacyjnego opracowanej przez rektora Zbigniewa Gacionga i obecne władze WUM. W sierpniu w klinice przeprowadzono pierwsze na WUM transplantacje serca. Szansę na nowe życie otrzymało dwóch 16-letnich pacjentów.

Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy