Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwszy w regionie przeszczep nerki od żywego dawcy

 

Lipiec to miesiąc szczególny na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Kilka dni temu dokonano tutaj pierwszej w makroregionie małopolsko-podkarpackim transplantacji nerki od dawcy żywego. Zarówno dawca, jak i biorca są w dobrym stanie, a przeszczepiony narząd od razu podjął pracę.

Przeszczepienie od dawcy żywego to efekt ścisłej współpracy trzech klinik uniwersyteckich: chirurgicznej, urologicznej i nefrologicznej. Wpisuje się w ponad 27-letnią tradycję nieprzerwanej aktywności transplantacyjnej ośrodka krakowskiego. Pierwsze przeszczepienie nerki od dawcy zmarłego odbyło się tutaj w 1992 roku. Od tego czasu przeszczepiono tutaj kilkaset nerek. W grudniu 2017 roku Szpital Uniwersytecki uzyskał akredytację Ministerstwa Zdrowia oraz zgodę Centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji “Poltransplant” na pobieranie i przeszczepianie narządów również od dawców żywych. Lipcowy udany zabieg zapoczątkował nowy etap w historii ośrodka.

Środową operację przeprowadził zespół złożony z chirurgów, urologów i nefrologów transplantologów pod kierunkiem prof. Piotra Richtera.

Zdjęcie: www.uj.edu.pl


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy