Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pionierzy transplantacji u dzieci

 

Z wizytą w Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu – „Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka” przebywali niemieccy chirurdzy z Kliniki Chirurgii Dziecięcej z Medizinische Hochschule Hannover: dr Joachim F. Kübler, dr Omid Madadi Sanjanii oraz dr Marie Uecker.

Przeczytaj także: Wątroba na pół.

Niemieccy lekarze przyjechali do Warszawy by obserwować wykonywane przez zespół chirurgiczny z CZD wysokospecjalistycznych procedur z zakresu chirurgii dróg żółciowych, trzustki oraz jelit przeprowadzane technikami minimalnie inwazyjnymi, czyli laparoskopowymi, oraz operację przeszczepienia fragmentu wątroby od żywego dawcy.

Rocznica pierwszego przeszczepienia wątroby

1 marca przypada 33 rocznica pierwszego udanego przeszczepu wątroby w Polsce. Przeprowadzono ją 1 marca 1990 roku właśnie w CZD. Zabieg wykonał Piotr Kaliciński z udziałem Rudolfa Pichlmayra z Hanoweru. To także w CZD odbyły się inne pionierskie zabiegi: pierwszy w Polsce rodzinny przeszczep wątroby 12 października 1999 roku, pierwszy w Polsce skojarzony przeszczep wątroby i nerki 18 marca 2000 roku oraz jednoczasowy przeszczep wątroby, jelita cienkiego, dwunastnicy i trzustki, będący jednocześnie pierwszym w Polsce przeszczepem jelita 30 marca 2001 roku.

Przeczytaj także: Pani Magda oddała nerkę mężowi.

Jeden z największych ośrodków na świecie

W lipcu 2001 po raz pierwszy u dziecka, a po raz drugi w Polsce zastosowano tutaj tzw. “sztuczną wątrobę”, czyli aparaturę do dializy wątrobowej wspomagającą jednocześnie czynność niewydolnej wątroby i nerki, aparat pozwalający na zastąpienie czynności obu narządów przez kilka dni.

CZD jest jednym z największych ośrodków transplantacji narządów u dzieci na świecie oraz jedyną tego typu placówką w Polsce. Szpital wykonuje od 70 do 90 przeszczepów narządów rocznie.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/CentrumZdrowiaDziecka

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy