Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Płuca poleciały do Warszawy śmigłowcem

 

Dzięki wyrażonej za życia woli dawcy i wspaniałej postawie rodziny narządy pobrane od pacjenta zmarłego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach uratowały sześć osób. W transporcie płuc pomogli policjanci.

Przeczytaj także: W Warszawie przeszczepiają płuca i dają nowe życie.

Pomogli policjanci

W zeszłym roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pobrano narządy od czterech dawców. Pierwsze w tym roku pobranie narządów w kieleckiej placówce odbyło się w marcu. Od zmarłego pobrano: serce, płuca, nerki i rogówki. Płuca z Kielc do Warszawy przetransportował policyjny Black Hawk. Wszystkie transplantacje zakończyły się powodzeniem, organy podjęły swoją funkcję.

Wspaniała postawy rodziny zmarłego

Wiesława Saladra – koordynator transplantacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podkreśla wspaniałą postawę rodziny dawcy, która zaakceptowała wolę osoby zmarłej, dzięki czemu zabieg pobrania narządów mógł się odbyć. – Bardzo dziękuję rodzinie dawcy i całemu zespołowi, który uczestniczył w procedurze transplantacyjnej, a jest to ogrom ludzi, którzy za każdym razem wykazują się ogromnym zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem w walce o życie – podkreśla Wiesława Saladra.

Dodaje, że rodzina przeżywająca dramat wykazała się olbrzymią empatią, dostrzegając ludzi chorych, którym można pomóc. – Ta dramatyczna sytuacja, którą jest śmierć człowieka przeobraziła się w coś dobrego. Dzięki dawcy żyje sześć osób, które do tej pory były skrajnie chore  – dodaje Wiesława Saladra.

Zdjęcie: www.policja.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy