Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Płuca przyleciały helikopterem

 

Policyjnym Bellem-407GXi z granicy polsko-litewskiej do Warszawy zostały przetransportowane płuca dla mieszkańca Mazowsza. Pobrano je w szpitalu na Litwie.

Przeczytaj także: Kronika IX Gali polskiej transplantologii “Drugie Życie”

Mężczyzna został zakwalifikowany na przeszczep płuc w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Zmagał się z ciężką niewydolnością oddechową, na co dzień musiał korzystać z domowej tlenoterapii. – W przypadku tego mężczyzny transplantacja płuc była jedną skuteczną metodą nie tylko na poprawę jakości jego życia, ale przede wszystkim sposobem na uratowanie mu tego życia – mówi Dorota Zielińska, koordynator transplantacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Pogoda nie pokrzyżowała planów

Płuca od zmarłego dawcy z Litwy idealnie nadawały się dla tego pacjenta. W takiej sytuacji liczy się czas, dlatego medycy poprosili o pomoc policjantów.  W ostatnim czasie pogoda bywa trudna – pojawiają się ulewy, gradobicia, wieją silne wiatry. Wtedy loty śmigłowcami się nie odbywają.

– Na szczęście okazało się, że tym razem pogoda nie pokrzyżuje nam planów i będziemy mogli bezpiecznie lecieć z Warszawy do Budzisk i z powrotem. Do wykonania tego zadania wyznaczona została dwuosobowa załoga, która wykonała lot jednym ze stacjonujących w Warszawie policyjnych Belli-407 GXi – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP.

Lot przebiegł bez żadnych zakłóceń. Trasę, na którą karetka potrzebowałaby czterech godzin, piloci pokonali w 1,5 godziny. W Warszawie lądowanie odbyło się na przyszpitalnym lądowisku placówki przy ul. Banacha, skąd już karetką pogotowia organ do przeszczepu transportowany był do szpitala, w którym czekał biorca.

Zdjęcie: www.policja.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy