Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pobrania narządów w Kielcach

 

Pobrania narządów i tkanek od dwóch dawców przeprowadzono w ostatnim tygodniu lipca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Udało się uratować życie kilkorga ciężko chorych osób. Od jednego z dawców pobrano: serce, nerki i wątrobę, a od kolejnego nerki i rogówki.

Wspaniała postawa bliskich

Wiesława Saladra, koordynator transplantacyjny w kieleckim szpitalu podkreśla postawę rodzin zmarłych. W trakcie rozmowy jedna z rodzin przyznała, że temat transplantologii był dyskutowany w domu, dlatego znana była wola zmarłego, chciał zostać ewentualnym dawcą.

W proces pobrania, jak zawsze zaangażowanych było wielu pracowników szpitala: lekarze, pielęgniarki, pracownicy laboratorium, w tym wirusologii, bakteriologii, radiolodzy.

Pobrania udało się przeprowadzić sprawnie i bez komplikacji prawnych dzięki życzliwości prokuratorów z Buska-Zdroju i Jędrzejowa, którzy nie wyrazili sprzeciwu na pobranie tkanek, komórek i narządów.

Neurochirurg Igor Szydłowski, koordynator transplantacyjny w WSzZ przypomina, że śmierć mózgu, którą specjalna komisja orzeka przed ewentualnym pobraniem, oznacza śmierć człowieka. Potwierdza to szereg badań, przeprowadzonych w odstępach czasowych, tak by była pewność, że mózg pacjenta jest całkowicie, nieodwracalnie uszkodzony.

Zdjęcie: wszzkielce.pl


19. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy