Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Podarował szansę na życie

 

Podkomisarz Paweł Lenarcik z Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu po kilku latach od rejestracji jako potencjalny dawca dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby.

Ludzie są najważniejsi

Podkomisarz Lenarcik służy w Policji od kilkunastu lat. Kilka lat temu, będąc dzielnicowym w Radomiu, został doceniony przez mieszkańców swojego rejonu służbowego, którzy wybrali go dzielnicowym roku. – Codziennie rozwiązujemy inne problemy. Kontakt z ludźmi jest najważniejszy. Pracuję od kilku lat, to ogromne wyzwanie, odpowiedzialność, ale i bardzo ciekawa praca – mówił wtedy dziennikarzom policjant.

W międzyczasie funkcjonariusz został honorowym dawcą krwi. W 2015 roku razem z koleżankami z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zorganizował akcję rejestracji dawców szpiku. W jednym z centrów handlowych w Radomiu pojawiły się charakterystyczne stanowiska DKMS-u. Policjant sam też się zarejestrował. Był to też czas, gdy awansował, został przeniesiony do pełnienia dalszej służby w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Trafił do Wydziału Kontroli.

Zabieg jest bezbolesny

W połowie września policjant dowiedział się, że może zostać dawcą szpiku kostnego dla chorej osoby. Nie zastanawiał się ani chwili. Po przejściu badań, które sprawdziły jego aktualny stan zdrowia, trafił do kliniki, gdzie pobrano z jego krwi obwodowej komórki macierzyste. Zabieg trwał około 3 godzin.

Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. – Oddanie szpiku nie wymaga  żadnego wysiłku i poświęcenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, która tego potrzebuje. Każdy może spróbować rejestrując się w banku dawców szpiku i osobiście poczuć radość z pomocy jeśli odnajdzie się bliźniak genetyczny – podkreśla podkomisarz Lenarcik.

Zdjęcie: www.mazowiecka.policja.gov.pl


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy