Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Podwójne przeszczepy w Szczecinie

Samodzielny Publiczny Szpital Zespolony w Szczecinie zorganizował we wrześniu pierwsze w Polsce międzynarodowe sympozjum w całości poświęcone przeszczepieniom wielonarządowym. Gośćmi tego wydarzenia byli nie tylko przedstawiciele najlepszych ośrodków transplantologicznych z Polski, ale także specjaliści z Niemiec, Holandii, Kanady i USA.

Nie bez powodu sympozjum odbyło się akurat w tej placówce. Szczeciński szpital w tym roku wykonał już trzy podwójne transplantacje nerki i wątroby. Lekarze są przygotowani do podjęcia kolejnych wyzwań: : jednoczesnego przeszczepu płuc i wątroby oraz płuc i nerki. Jednoczesny przeszczep płuc i wątroby to szansa np. dla pacjentów cierpiących na mukowiscydozę, genetyczną chorobę wpływającą zarówno na układ oddechowy, jak i układ pokarmowy. Takie podwójne przeszczepy są korzystniejsze dla pacjenta z ciężką niewydolnością więcej niż jednego narządu. Otrzymuje on organy od tego samego dawcy, przechodzi jedną operację.

Szpital rozpoczął inwestycję związaną z budową nowego gmachu m. in. dla Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Stacji Dializ. Czteropiętrowy, nowoczesny budynek zostanie połączony z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Diagnostycznym i Blokiem Operacyjnym. Budowa zakończy się w grudniu 2020 roku.

Zdjęcie: Szpital Wojewódzki w Szczecinie

 


14. Bieg po Nowe Życie za nami!

Czytaj więcej...
Partnerzy