Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Polecieli po serce, pacjent już czekał w szpitalu

 

W nocy z 9 na 10 lipca załoga samolotu transportowego M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała szósty już w tym roku lot w ramach „Akcji Serce”. Lotnicy przetransportowali zespół lekarzy z organem do przeszczepu z Krzesin do Gdańska.

9 lipca Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu organu do przeszczepu. Z prośbą o taką pomoc zwróciła się Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo-desantowego M28B z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, z Gdyni-Babich Dołów. Dowódcą załogi był kmdr pil. Andrzej Szczotka.

Z lotniska w Gdyni samolot wystartował o godzinie 2.57, po godzinie i siedmiu minutach lotu wylądował na lotnisku 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach pod Poznaniem. Start z Krzesin nastąpił o godzinie 6.40, wtedy już na pokładzie Bryzy znalazł się personel medyczny z organem przeznaczonym do przeszczepu. O 7.38 samolot wylądował w Gdańsku-Rębiechowie, skąd lekarze pojechali do gdańskiej kliniki, gdzie już czekał pacjent. Ostatni etap akcji załoga rozpoczęła o 7.45 startując z lotniska w Rębiechowie, a zakończyła zaledwie dziewięć minut później lądowaniem w macierzystej bazie.


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy