Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Policjanci pomogli transplantologom

 

Policjanci z czterech województwa zaangażowali się w pomoc dla transplantologów z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II walczących o życie ciężko chorego pacjenta czekającego na przeszczep serca.

Samolot nie mógł wystartować

Pacjent czekał w krakowskim szpitalu już od czterech miesięcy. Jego serce było wspomagane od wielu miesięcy środkami farmakologicznymi, transplantacja była dla niego jedyną szansą. Ostatnie miesiące były bardzo trudne, w krakowskim szpitalu, podobnie jak w innych placówkach w Polsce, wprowadzono zakaz odwiedzin ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Udana transplantacja zakończyła się 3 lipca w piątek o godzinie 4 nad ranem. Zabieg przeprowadził zespół kardiochirurgów pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Bogusława Kapelaka i dr hab. n. med. Karola Wierzbickiego. Opiekę anestezjologiczną sprawował lek. Hubert Hymczak. To było już 583. przeszczepienie serca w krakowskim szpitalu. Odbyło się w niecodziennych okolicznościach.

Informację o potencjalnym dawcy krakowski szpital otrzymał z placówki w Łodzi o godzinie 1.30 w czwartek. Okazało się, że serce będzie odpowiednie dla tego konkretnego pacjenta, a trudno było dla niego znaleźć odpowiedniej wielkości narząd, spełniający konkretne parametry. Ze względu na odległość wybrano transport samolotem. W działania włączyło się wojsko – 8. Baza Lotnictwa Transportowego, a zespół z krakowskiej placówki wyruszył na lotnisko w Balicach. Pechowo na kilkanaście minut przed startem gwałtownie zmieniła się pogoda i podjęto decyzję, że pilot nie może ryzykować lotu. Zdeterminowani lekarze wiedząc, że taka szansa dla pacjenta może się nie powtórzyć natychmiast podjęli decyzję o wyruszeniu karetką.

Zablokowana autostrada

Jak opowiada dr n. med. Grzegorz Wasilewski, który był odpowiedzialny za pobranie narządu, wraz z instrumentariuszkami Katarzyną Stec i Eulalią Halek oraz kierowcą Piotrem Greleckim wyruszyli szpitalną karetką do Łodzi.

Okazało się, że to nie koniec kłopotów. Na autostradzie A1 wydarzyły się dwa tragiczne wypadki, droga została zablokowana, natychmiast zaczął tworzyć się korek. Wydawało się, że medycy będą musieli się poddać.

Katarzyna Fiołek, koordynator z krakowskiego szpitala zorganizowała pomoc policji, w krótkim czasie zaangażowały się służby z czterech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i łódzkiego. Policjanci tak skoordynowali akcję, że karetka była eskortowana przez całą drogę. Jechał przed nią zawsze jeden radiowóz i przekazywał ją kolejnemu.

W sumie pilotowało karetkę kolejno 11 radiowozów, dzięki znajomości lokalnych dróg przez policjantów z powiatów przejechała ona w tak krótkim czasie trasę pomiędzy Krakowem a Łodzią i z powrotem ze średnią prędkością 145 km/godzinę. Operacja rozpoczęła się 2 lipca o godzinie 21.  Pacjenta czeka teraz rehabilitacja.

Ponad 10 tys. operacji

Zespołem kardiochirurgów kierował prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii krakowskiego szpitala. Profesor pracuje w tej placówce już 35 lat. W trakcie dotychczasowej pracy wykonał samodzielnie ponad 10 tys. operacji, 400 transplantacji serca oraz kilkadziesiąt długoterminowych wszczepień systemów wspomagania lewej komory serca LVAD.

Zdjęcie: www.facebook.com/szpitaljp2 Na zdjęciu: W drugim rzędzie: Katarzyna Fiołek, dr n.med. Grzegorz Wasilewski, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, w pierwszym rzędzie: mgr Paulina Tomsia (psycholog) i dr med. Izabella Górkiewicz – Kot (kardiolog)


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy