Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Policjant potrzebuje przeszczepu szpiku

 

Rafał Waśko, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Cedrach Wielkich kilkanaście miesięcy temu uratował mieszkańców z budynku wielorodzinnego, w którym w każdej chwili mogło dojść do wybuchu gazu. Teraz choruje na białaczkę i sam potrzebuje pomocy.

O tym, by został policjantem, pan Rafał marzył o dziecka. W 2002 roku udało się mu się zrealizować to marzenie. Przygodę z pracą w policji rozpoczął w Gdyni, potem przeniósł się do Pruszcza Gdańskiego.

Ulatniał się gaz

13 maja 2018 roku w Cedrach Małych uratował mieszkańców z budynku wielorodzinnego, w którym w każdej chwili mogło dojść do wybuchu gazu. – Pełniąc obchód swojego rejonu, chciał porozmawiać z jedną z mieszkanek. Podczas rozmowy prowadzonej na klatce schodowej poczuł woń gazu. Szybko wbiegł na pierwsze piętro, gdzie gaz było czuć jeszcze mocniej. Natychmiast zaczął ewakuacje mieszkańców z budynku. Pobiegł do przedszkola znajdującego się w tym samym miejscu. Na szczęście nie było w nim dzieci, tylko pracownica. Ewakuował również mieszkańców z pobliskich zabudowań – przypominają tamte wydarzenia jego koledzy.

Okazało się, że wycieka gaz z butli w jednym z mieszkań. W każdej chwili mogło dojść do jego wybuchu i tragedii.

Teraz 39-letni policjant sam potrzebuje pomocy. O tym, że ma ostra białaczkę szpikową policjant dowiedział się w styczniu, przypadkowo. Jego żona będąca wtedy w zaawansowanej ciąży robiła sobie badania kontrolne. Długo namawiał męża, by zrobił sobie profilaktyczne badania krwi, wreszcie dał się przekonać. Pan Rafał następnego dnia odebrał telefon, że jego wyniki są bardzo złe i musi natychmiast zgłosić się do lekarza. Nikt się tego nie spodziewał.

Mężczyzna przechodzi chemioterapię, lekarze mówią, że będzie mu potrzebny przeszczep szpiku lub komórek macierzystych. Pan Rafał miał nadzieję, że zostanie czyimś genetycznym bliźniakiem i od dwóch lat zarejestrowany jest w bazie DKMS. Tymczasem sam potrzebuje pomocy.

W najbliższym czasie w Pruszczu Gdańskim i okolicy odbędzie się wiele akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Może wśród nich znajdzie się genetyczny dawca dla pana Rafała? Na jego powrót do zdrowia czekają żona, córka i syn, który pojawił się już na świecie.

Zaplanowane akcje

* 31 marca br. w godz. 09:00-14:00 w Sobowidzu podczas organizacji „XX JAJCARNI”

* 06 kwietnia br. w godz. 09:00-19:00 w sklepie TESCO w Pruszczu Gdańskim, ul. Ignacego Domeyki 1

* 06 kwietnia br. w godz. 09:00-14:00 w centrum Pruszcza Gdańskiego podczas obchodów „Dnia Świadomości Autyzmu”

* 06 kwietnia br. w godz. 09:30-13:00 „Mały Wielki Bieg”, UltraMaraton w Straszynie

* 06-07 kwietnia br. w godz. 10:00-18:00 w budynku OSP Przywidz

* 06-07 kwietnia br. w godz. 08:00-13:00 w budynku Medi-Medic w Kolbudach, ul. Przedszkolna 46

* 07 kwietnia br. w godz. 10:00-18:00 w budynku OSP Trąbki Wielkie

* 07 kwietnia br. w godz. 08:30-14:00 na terenie giełdy towarowo-samochodowej w Pruszczu Gdańskim

* 07 kwietnia br. w Pruszczu Gdańskim, ul. Orzeszkowej 5 przy kościele M.Kozala, po każdej mszy świętej

* 07 kwietnia br. w godz. 09:30-18:00 w Świetlicy Wiejskiej w Łęgowie

* 07 kwietnia br. w godz. 10:00-18:00 w ŻOKIS (budynek OSP) w Cedrach Wielkich


Za nami jubileusz Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy