Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Policjant szuka dawcy

 

42-letni Piotr Święconek jest policjantem z wieloletnim doświadczeniem, specjalistą zespołu kryminalnego w Komisariacie Policji w Prabutach. W kwietniu dowiedział się, że czeka go walka o życie.

U pana Piotra wykryto wtedy ostrą białaczkę szpikową. Potrzebny będzie przeszczep szpiku lub komórek macierzystych, mężczyzna szuka „genetycznego bliźniaka”. Można mu pomóc rejestrując się w bazie jako potencjalny dawca. Im więcej nas w niej będzie, tym większa szansa dla pana Piotra i innych chorych.

Pan Piotr od dzieciństwa marzył, by zostać policjantem. Udało mu się to marzenie spełnić w 2003 roku. Najpierw pracował w Kwidzynie, potem przeniósł się do Prabut. Mężczyzna jest tatą dwójki fantastycznych dzieci, Julki i Adasia, którzy uczą się w szkole podstawowej. Julka jest uzdolniona artystycznie, Adaś to pasjonat piłki nożnej. – Piotr i jego rodzina mają jeszcze wiele wspólnych marzeń do zrealizowania… jednak teraz to wszystko stoi pod znakiem zapytania – mówią koledzy policjanta.

Poszukiwania “genetycznego bliźniaka”

Policjanci wraz z DKMS organizują akcję poszukiwania „bliźniaka genetycznego” dla Piotra i innych chorych. Przypominają, że cały proces rejestracji trwa zaledwie 10 minut i jest bezpłatny. Kilka akcji rejestracji potencjalnych dawców już się odbyło, m.in. w czasie Dni Kwidzyna. Kolejna możliwość będzie 25 i 26 czerwca, akcja odbędzie się przy bramie głównej International Paper Kwidzyn w godzinach od 13 do 15.30.

Policjanci przypominają, że dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Można również wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić do domu pakiet rejestracyjny, zawierający formularz i pałeczki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy