Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pompa wspomaga pracę lewej komory

 

W Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pacjentom wszczepiane są urządzenia najnowszej generacji typu HeartMate III. Pompy te wspomagają pracę lewej komory.

HeartMate III to pompa o ciągłym przepływie krwi, stosowana do długoterminowego wspomagania pracy serca. Urządzenia takie implantowane są pacjentom cierpiącym na ciężką niewydolność serca. Jako pierwsi w Polsce wszczepili ją kardiochirurdzy z warszawskiego Instytutu Kardiologii, było to w 2015 roku. Pompa pomaga tym najciężej chorym doczekać do transplantacji serca, w przypadku niektórych pacjentów z przeciwwskazaniami do przeszczepienia serca pompa może być terapią docelową.

Obecnie urządzenia typu HeartMate III wszczepia także w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu profesor Marek Jemielity ze swoim zespołem. Takie pompy zostały wszczepione m.in. w ostatnich dniach marca, kiedy w klinice przebywali goście z Uniwersytetu Medycznego w Schleswig-Holstein, dr Bernd Panholzer i dr Asad Haneya.


Już w kwietniu 16. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy