Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ponad 100 przeszczepień wątroby w UCK

 

Ponad 100 przeszczepień wątroby wykonał od 2018 roku zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. – Ten wynik udało się osiągnąć dzięki zgranej pracy i zaangażowaniu dużej grupy osób – chirurgów, internistów, anestezjologów, pielęgniarek oraz koordynatorów – mówi dr n. med. Piotr Remiszewski, który jest odpowiedzialny za program transplantacji wątroby w UCK.

“Jubileuszowym” pacjentem był 39-latek

Pacjentem, u którego wykonano setne przeszczepienie, był 39-letni mężczyzna ze schyłkową niewydolnością wątroby w przebiegu choroby autoimmunologicznej PSC – Pierwotne Stwardniające Zapalenie Dróg Żółciowych. Doprowadziło to do przewlekłej niewydolności narządu.

– Chory w dwunastej dobie po przeszczepieniu został wypisany do domu w stanie ogólnym bardzo dobrym – mówi dr n. med. Remiszewski. – Rokowania są dobre, aczkolwiek należy pamiętać, że jest pewien odsetek nawrotów choroby w wątrobie przeszczepionej – dodaje.

Program realizowany jest od 3 lat

Transplantolog podkreśla, że ponad 100 transplantacji wątroby w ciągu trzech lat to bardzo duży sukces. Program rozpoczął się przed 2018 rokiem szkoleniami lekarzy i pielęgniarek. Od 2018 do 2019 był rozwijany we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a od października 2019 roku już samodzielnie kontynuowany. Świetny wynik udało się osiągnąć dzięki zgranej pracy i zaangażowaniu dużej grupy osób – chirurgów, internistów, anestezjologów, pielęgniarek oraz koordynatorów.

W planach jest utrzymanie liczby transplantacji oraz dalsze szkolenie zespołu w celu zwiększenia liczby samodzielnych lekarzy, zarówno chirurgów oraz internistów, jak i anestezjologów zaangażowanych w program przeszczepiania.

Ważna rola koordynatorów

Bardzo ważną rolę w trakcie całej akcji transplantacyjnej pełnią koordynatorzy z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji, w ścisłej współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji – „Poltransplant”. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym na czele zespołu koordynatorów stoi Anna Milecka, a w jego skład wchodzą: Iwona Skóra, Alicja Patoła, Paulina Rościńska oraz Konrad Piątkowski. Ich zadaniem jest koordynacja działań wszystkich osób zaangażowanych w akcję transplantacyjną.

–  Jeżeli jest to nasz szpital, to my zajmujemy się organizacją badań oraz dbaniem o to, żeby wszystkie procedury związane ze zgłoszeniem dawcy do „Poltransplantu” były wypełnione. W zakresie dawstwa koordynujemy również działania w całym regionie, współpracując z koordynatorami z innych szpitali – mówi Anna Milecka.

Dodaje, że praca jest odpowiedzialna i stresująca, ale daje mnóstwo satysfakcji. – W czasie akcji symultanicznie trzeba rozwiązywać bardzo dużo nieplanowanych problemów. To, co jest najbardziej uciążliwe w pracy koordynatora, to jest dyspozycyjność. Nigdy nie wiemy, kiedy zadzwoni telefon z potencjalnym dawcą – opowiada

Największą satysfakcję dają wszystkim efekty tej pracy.

UCK to ośrodek wieloprofilowy

Powstanie ośrodka zajmującego się leczeniem chorób wątroby w sposób kompleksowy zainicjowały w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zespół transplantacji wątroby pod kierunkiem dr. n. med.  Piotra Remiszewskiego oraz zespół kwalifikujący prowadzony przez dr n. med. Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanej przez prof. Radosława Owczuka.

UCK to wysokospecjalistyczny i wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny – oprócz wątroby, przeszczepia się tutaj serca, płuca, nerki, rogówki, szpik i wyspy trzustkowe.

Zdjęcia: UCK

 

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy