Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ponad pół tysiąca operacji

 

Prof. Gustavo S. Oderich, światowej sławy specjalista z zakresu chirurgii naczyniowej z Mayo Clinic (Rochester, Minnesota, USA) był gościem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej I Wydziału Lekarskiego kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego, działającej w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Wizyta była okazją do symbolicznego uczczenia 500. wewnątrznaczyniowej operacji tętniaka aorty piersiowo-brzusznej za pomocą stent-graftu wykonanej w klinice. 25 kwietnia zespół w składzie: dr hab. Tomasz Jakimowicz – operator, asysta – dr Katarzyna Jama, instrumentariuszki: Anna Wąsik, Grażyna Nowakowska; anestezjolodzy: dr Remigiusz Gelo, dr Bartosz Sadownik, anestetyczka – Renata Gujgo, technik RTG – Jolanta Kubicka wykonał już 542 tego typu zabieg.

Nadzieja na współpracę

Wizyta w naszej katedrze i klinice jednego z najlepszych chirurgów naczyniowych świata daje dużą nadzieję na rozwinięcie współpracy naukowej z Mayo Clinic z USA. Ściśle współpracujemy w opracowywaniu nowych metod leczenia wewnątrznaczyniowego schorzeń aorty z najważniejszymi ośrodkami na świecie – UniversitäresHerzzentrum w Hamburgu (prof. TiloKölbel), Chirurgie Vasculaire – Centre de l’AorteUniversité w Paryżu (prof. Stephan Haulon, prezydent EuropeanSociety for VascularSurgery) oraz ParacelsusMedical University w Norymberdze (prof. EricVerhoeven) – mówił w czasie spotkania dla dziennikarzy prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM.

Nasza klinika ma największe w Polsce oraz jedno z większych w Europie i na świecie doświadczenie w wewnątrznaczyniowym leczeniu tętniaków piersiowo-brzusznych i okołonerkowych. Pierwszą taką operację wykonał w 2010 roku zespół prof. Jacka Szmidta. Od kilku lat w klinice operujemy ponad 100 takich przypadków rocznie, to około połowy tego typu operacji w Polsce. Większość ośrodków wykonujących takie zabiegi przysyła najtrudniejsze przypadki do naszej kliniki – dodawał dr hab. Tomasz Jakimowicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM, który zaprezentował dane epidemiologiczne oraz sposoby leczenia tętniaków aorty brzusznej i tętniaków piersiowo-brzusznych. – Wśród sławnych osób, które zmarły w wyniku pękniętego tętniaka aorty brzusznej, znaleźli się Albert Einstein, Charles de Gaulle czy Jarosław Kukulski – przypominał.

Mówił też, że tętniak najczęściej występuje w aorcie brzusznej, dotyczy mniej więcej 5-6 proc. mężczyzn powyżej 65. roku życia i występuje 6 do 8 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Dużo rzadziej występują tętniaki piersiowo-brzuszne, jednak leczy się je dużo trudniej. W Polsce wykonuje się około 250-300 operacji tętniaków piersiowo-brzusznych. To skomplikowana operacja, wiąże się z otwarciem klatki piersiowej i jamy brzusznej. Alternatywą dla tego typu zabiegu jest operacja wewnątrznaczyniowa z implantacją stent-graftu, bez otwierania jamy brzusznej i klatki piersiowej. Ryzyko operacyjne jest mniejsze. Klinika Chirurgii Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM wykonuje coraz częściej takie zabiegi, nawet 40 operacji w ciągu 3 miesięcy, czasem w ciągu jednego miesiąca jest potrzeba wykonania blisko 20zabiegów. – Dzięki naszym nauczycielom i międzynarodowej współpracy byliśmy w stanie stworzyć największy w Polsce i czołowy w świecie ośrodek leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych – mówił lekarz.

Sukcesy w w transplantologii

Prof. Oderich pogratulował prof. Nazarewskiemu sukcesów, jakie odnosi kierowana przez niego jednostka: – To co dzisiaj widzieliśmy na sali operacyjnej to przykład wspaniałych umiejętności lekarzy i niesamowitego postępu technologicznego w medycynie. Mam ogromną nadzieję na dalszą, bliską i owocną współpracę w przyszłości, która będzie służyła udoskonalaniu wysokich standardów w chirurgii naczyniowej – podkreślił profesor.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej posiada osiągnięcia nie tylko w zakresie chirurgii naczyniowej, ale także w transplantologii. Tutaj w 1966 roku wykonano pierwsze w Polsce zakończone powodzeniem przeszczepienie nerki, w 1988 roku wykonano pierwsze w Polsce zakończone powodzeniem jednoczesne przeszczepienie trzustki z nerką, a w 1990 roku pierwszą udaną alotransplantację komórkową przytarczyc. Także tutaj w 2003 roku odbyło się pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie nerki od żywego dawcy w celach transplantacyjnych.

Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w Polsce w zakresie przeszczepiania nerek u chorych z dodatkowymi chorobami i powikłaniami naczyniowymi. Obecnie, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu Polgraft, trwa modernizacja oddziału i stworzenie sali do zabiegów wewnątrznaczyniowych u chorych po przeszczepieniu narządów. Rocznie w klinice leczonych jest ponad 2500 chorych, udzielanych jest około 6500 porad ambulatoryjnych i wykonuje się około 2000 operacji.

Zdjęcia:Warszawski Uniwersytet Medyczny


Już w kwietniu 16. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy