Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Potrzebna jest krew

 

W związku z sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającym zapotrzebowaniem ze strony szpitali na krew i jej składniki, Ministerstwo Zdrowia zwraca się do wszystkich osób, które mogą oddać krew. Apel skierowany jest zwłaszcza do osób, które pracują w trybie pracy zdalnej.

Krwi potrzebują także pacjenci po transplantacjach

Krew i jej składniki podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi.

Oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wdrożyły procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców która uwzględnia, m.in. wywiad w celu ustalenia, czy mogli mieć kontakt z osobami zakażonymi oraz pomiary temperatury ciała. Dodatkowo, w trosce o bezpieczeństwo krwiodawców oraz pracowników centrów krwiodawstwa, personel jest wyposażony w środki ochrony osobistej. Wszyscy muszą również zachowywać między sobą wymagany dystans dwóch metrów.

Krew można oddać w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce. Wiele przydatnych informacji m.in. jak się przygotować do oddania krwi można znaleźć na stronie krwiodawcy.org.


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy