Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pożegnaliśmy Klaudię, Annę i Tomasza

 

1 i 2 listopada to szczególne dni, kiedy wspominamy tych, których już z nami nie ma.

Klaudia Grajewska

Historię Klaudii Grajewskiej opisywaliśmy na transplantologia.info kilka razy. Przypomnijmy 27-latka z Torunia chorująca na mukowiscydozę była po transplantacji płuca. Zabieg przeprowadził zespół z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Starsza siostra Klaudii umarła, gdy miała pół roku. Dopiero w czasie sekcji zwłok okazało się, że dziewczynka chorowała na mukowiscydozę. Gdy tylko urodziła się Klaudia, zrobiono jej badania, które niestety potwierdziły, że też jest chora. Z biegiem czasu jej stan się pogarszał. Były momenty gdy wydawało się, już nie wyjdzie ze szpitala. We wrześniu 2018 przeszła transplantację. Operacja się udała, dziewczyna dostała płuca młodej kobiety.

Niestety, organizm Klaudii walczył z przeszczepionymi płucami. Jej wydolność spadła, coraz więcej codziennych czynności sprawiało jej trudność, męczyła się cały czas, nawet przy minimalnym wysiłku. Klaudia czasem miała już tego wszystkiego dość, wydawało jej się, że spadło na nią cierpienie ponad siły, że nie ma już sił do walki, że chyba pora się poddać. Ale była niezwykle dzielna i bardzo kochała życie. Szansą dla niej była retransplantacja płuc, z czasem okazało się także, że wymagać będzie transplantacji nerki. O życie dzielnej dziewczyny tygodniami walczyli lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wykonali u Klaudii jednoczasowy przeszczep nerki i płuca. Niestety, 12 października Klaudia umarła.

Tomasz Samborski

Na początku roku z powodu COVID-19 zmarł 52-letni Tomasz Samborski zaangażowany w działania na rzecz promocji dawstwa oraz poprawę opieki nad pacjentami po transplantacjach.

Sam był po przeszczepie nerki. Jak zaczęły się jego problemy? Tomasz miał 27 lat i głowę pełną marzeń i planów, jak każdy młody człowiek, gdy nagle pewnego dnia stracił przytomność na ulicy. Ktoś wezwał karetkę pogotowia, załoga zdecydowała, że trzeba zabrać go do szpitala. Spędził tam kilka miesięcy, okazało się, że ma niewydolne nerki. Konieczne okazały się dializy, wpisano go na listę pacjentów oczekujących na przeszczep nerki. To było siedem długich lat, w czasie których ponad tysiąc razy podłączano go do sztucznej nerki. Zmagał się ze zmęczeniem, ograniczeniami w ilości przyjmowanych płynów i wieloma innymi problemami.

Telefon z informacją, że jest dla niego dawca, odebrał w 2002 roku. Przeszczep odbył się w Łodzi. Po dwóch tygodniach pooperacyjnych dializ przeszczepiona nerka podjęła pracę. Pan Tomasz zaczął nowe życie.

Poznał Małgorzatę, także po transplantacji nerki. Jej przeszczep odbył się 6 listopada 2014 roku. Gdyby nie podobne perypetie zdrowotne, być może nigdy by się z Tomaszem nie spotkali. W 2017 roku oboje zaangażowali się w protesty pacjentów żyjących z przeszczepionymi narządami przeciwko coraz wyższym cenom leków, które muszą zażywać, by nie doszło do procesu odrzucenia. Pobrali się, w czerwcu 2019 roku urodził się ich syn, Adaś. Chłopczyk przyszedł na świat zdrowy, z 10 punktami Apgar. Taki transplantacyjny cud.

 

 

fot. Piętka Mieszko/AKPA

 

Anna Abramczyk-Dobrzyńska

W marcu w wieku 56 lat zmarła Anna Abramczyk-Dobrzyńska. Zawsze była bardzo aktywna, jako dziecko jeździła na nartach. Zaczęło się zupełnie  niewinnie: od zapalenia wyrostka robaczkowego, które przeszła jak dwudziestoparolatka. Dochodziła do siebie bardzo wolno, okazało się, że choruje na toczeń, autoimmunologiczną, tajemniczą chorobę, która uszkodziła jej nerki. W 2002 roku przeszła transplantację nerki.

To był 2002 rok. – Od tego czasu obchodzę urodziny także 29 grudnia. Wiem, że dawcą był mężczyzna. Noszę go w sercu, modlę się za niego i jego rodzinę. Co roku moi rodzice zamawiają mszę w intencji mojej i tego człowieka – mówiła pani Anna lokalnej “Wyborczej”.

Zawsze uśmiechnięta, zaangażowana była w promocję świadomego dawstwa.

Fot. Facebook


19. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy