Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pracownia Hodowli Komórek w Siemianowicach Śląskich

 

Ruszyły prace przy budowie nowoczesnych Pracowni Hodowli Komórek i Laboratorium Przeszczepów Biowitalnych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Inwestycja wykonywana jest na potrzeby Wieloośrodkowego Zintegrowanego Instytutu Leczenia Ran Przewlekłych. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum spółek z Grupy NDI. Inwestorem jest Centrum Leczenia Oparzeń. Koszt inwestycji to 6,5 mln złotych.
Zarówno Pracownia Hodowli Komórek i Tkanek jak i Laboratorium Przeszczepów Biowitalnych będą spełniały wymagania GMP czyli Dobrej Praktyki Wytwarzania. Przygotowanie pomieszczeń z odpowiednimi klasami czystości i wymaganą funkcjonalnością jest konieczne, by zachować odpowiednie procedury związane z opracowaniem nowych metod hodowli komórkowych do wykorzystania w procesach leczenia ran oraz wytwarzania innowacyjnych, specjalistycznych opatrunków i przeszczepów biowitalnych na trudno gojące się rany.
Żeby zachować wymagane klasy czystości, ściany pomieszczeń zostaną wykonane ze specjalistycznych paneli do zabudów „CLEAN ROOM”, a sufity z paneli nierdzewnych. Wszelkie połączenia elementów zostaną uszczelnione, aby wykluczyć możliwość przedostawania się do laboratorium powietrza z zewnątrz– mówi Kamil Kasprzak, kierownik budowy z ramienia firmy NDI.
Między pomieszczeniami będą wytworzone kaskady ciśnień, a drzwi śluz osobowych i okien podawczych zostaną wyposażone w blokady krzyżowe. W laboratoriach zastosujemy systemową automatyczną stolarkę drzwiową całkowicie zlicowaną z powierzchnią ścian tak, aby nie tworzyły się tzw. półki kurzowe. Podobnie zlicowane z powierzchnią ścian będzie takie wyposażenie jak gniazda, łączniki, sygnalizatory, monitory do kontroli i sterowania parametrami powietrza. Całe laboratorium będzie objęte bardzo rozbudowanym systemem BMS i RMS – dodaje.

Prace budowlane w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich rozpoczęły się 5 marca i potrwają do maja 2019 roku.

 

Wizualizacje


15. Bieg po Nowe Życie już 7 września!

Czytaj więcej...
Partnerzy