Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Profesor Zembala patronem szkoły

 

Liceum Ogólnokształcące w Krzepicach od 1 września nosi imię prof. Mariana Zembali. Taką decyzję podjęła jeszcze w czerwcu rada kłobuckiego powiatu.

Przeczytaj także: Muchomor, który nieodwracanie uszkadza wątrobę.

Profesor urodził się w Krzepicach

Profesor Marian Zembala zmarł  zmarł 19 marca 2022 roku w swoim domu w Zbrosławicach. Miał 71 lat. Profesor przeszedł do historii polskiej medycyny, był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. To nie był jedyny pionierski zabieg z jego udziałem. Historia udanych przeszczepów płuc Polsce zaczyna się w roku 2001 roku, kiedy profesor Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednoczasowo. Profesor także jako pierwszy w Polsce wszczepił pacjentowi płucoserce. W 2015 roku profesor został ministrem zdrowia, był też posłem.

Lekarz urodził się 11 lutego 1950 roku właśnie w Krzepicach. Tutaj ukończył szkołę podstawową i liceum. Profesor Zembala wiele razy wspominał, że to tamtejsi nauczyciele rozbudzili w nim zainteresowanie medycyną.

Profesor gościł na Biegu po Nowe Życie

Profesor był przyjacielem Biegu po Nowe Życie, zawsze mogliśmy na niego liczyć, kilka dni temu przyjął nasze zaproszenie do Wisły. – To dla mnie radość, że tak wielu chorych po przeszczepach, także złożonych, jest teraz z nami, cieszy się życiem. Robimy już wszystkie przeszczepy tutaj w kraju, robimy też wszystko, żeby rozwój transplantologii przebiegał jeszcze szybciej – mówił profesor Zembala podczas 19. Biegu po Nowe Życie w Wilanowie.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy