Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Przebadali wątroby uczestników festiwalu

 

Wątroba to narząd, którego nie da się zastąpić. Zdarzają się sytuacje, gdy jest zaledwie kilka dni czasu na to, by wykonać transplantację.

Przeczytaj także: Wątroba na pół.

W Polsce najczęstszą przyczyną marskości wątroby będącą wskazaniem do transplantacji tego narządu jest choroba alkoholowa. Inne przyczyny konieczności transplantacji wątroby to to przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz B, choroby autoimmunologiczne, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, choroby metaboliczne, nowotwory,

Pierwszej udanej transplantacji wątroby w Polsce dokonał 1 marca 1990 roku zespół Kliniki Chirurgii w Instytucie „Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka” pod kierunkiem prof. Piotra Kalicińskiego we współpracy z prof. Rudolfem Pichlmayrem z Hannoveru.

Personel szpitala w Szczecinie badał uczestników festiwalu

Lekarze podkreślają zawsze, jak bardzo ważna jest profilaktyka. Samodzielny Publiczny Szpital Zespolony w Szczecinie to jedna z placówek, w których wykonuje się transplantacje wątroby. W ciągu trzech dni badań elastografii wykonywanych przez personel tego szpitala w Strefie Pomorza Zachodniego na 29. Pol’and’Rock Festival sprawdzono stan wątrób aż 423 osób. U ponad jednej trzeciej badanych stwierdzono różne poziomy stłuszczenia, a u jednego pacjenta marskość.

– Mężczyzna znał diagnozę, ale od kilku lat świadomie unikał lekarzy. Po badaniu wykonanym podczas festiwalu obiecał, że wróci do specjalisty – informuje szczecińska placówka. Osoby odwiedzające strefę były informowane o czynnikach ryzyka.

Reprezentująca szpital prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska (kierująca na co dzień oddziałem chorób zakaźnych, hepatologii i transplantacji wątroby) opowiedziała o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób wątroby podczas wystąpienia zatytułowanego „Co Ci leży na wątrobie” w namiocie warsztatowym Akademii Sztuk Przepięknych.

Zdjęcie: www.spwsz.szczecin.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy