Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Przeszczep nowatorską metodą

 

8 lipca w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, wykonano transplantację wątroby z wykorzystaniem nowatorskiej metody – mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii, tzw. D-HOPE.

Perfuzja z zastosowaniem Liver Assist

Wątroba pobrana od zmarłego dawcy po przetransportowaniu do warszawskiej placówki została poddana 2.5 godzinnej mechanicznej perfuzji z zastosowaniem specjalistycznej technologii tzw. Liver Assist. Narząd do przeszczepienia przygotował 3-osobowy zespół chirurgów: prof. Waldemar Patkowski, dr Wacław Hołówko i dr Marcin Morawski.

Wątrobę przeszczepiono 59-letniemu biorcy z zaawansowaną niewydolnością narządu w przebiegu marskości, zabieg się udał. Wątroba bezpośrednio po zabiegu podjęła pracę.

Pierwszy zabieg w Polsce

59-latek w bardzo dobrym stanie ogólnym został wypisany do domu i pozostaje pod opieką Poradni Transplantacyjnej Kliniki Hepatologii. To pierwszy w Polsce pacjent, któremu przeszczepiono wątrobę z zastosowaniem technologii Liver Assist. Zespół kliniki, jako pierwszy w kraju, dołączył do grona światowych ośrodków transplantacyjnych, które mają możliwość stosowania tego typu rozwiązań.

Wprowadzenie tej metody do praktyki klinicznej umożliwi zwiększenie liczby transplantacji wątroby poprzez wykorzystanie narządów, które do tej pory nie były akceptowane ze względu na ich jakość, np. zaawansowane stłuszczenie, długi czas niedokrwienia.

Zdjęcie: Dział Fotomedyczny WUM

 

 


19. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy