Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Przeszczep się nie odbył, bo zabrakło krwi

Pan Adam Jeż to fantastyczny mąż i tata. W lipcu na świat przyjdzie jego trzecie dziecko. Mężczyzna jest ciężko chory, szansą na uratowanie mu życia jest przeszczep wątroby.

Pan Adam walczy z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby, przewlekłą chorobą, która niszczy struktury tego narządu. Mimo choroby stara się żyć normalnie. Jest kochającym mężem Iwony, ma dwójkę dzieci: sześcioletnią Helenkę i trzyletniego Wojtka. Niedługo rodzina się powiększy, w lipcu przyjdzie na świat przyjdzie trzecie dziecko Iwony i Adama. Już wiadomo, że to będzie dziewczynka. Tata chce być przy porodzie córeczki. Czy to się uda? W grudniu mężczyzna przeżył masywny krwotok z żylaków przełyku, to jedno z powikłań, jakie zdarzają się przy niewydolności wątroby. Lekarze nie kryli, że szansą na uratowanie życia jest dla niego przeszczep wątroby. – Mąż został umieszczony na liście priorytetowej – mówi pani Iwona. To lista pacjentów, dla których narząd trzeba znaleźć w pierwszej kolejności.
Mężczyzna jest pod świetną opieką, przeszczep ma się odbyć w kierowanej przez profesora Krzysztofa Zieniewicza Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby przy ul. Banacha w Warszawie. Pracujący tutaj lekarze mają ogromne doświadczenie, w kwietniu zeszłego roku przeprowadzili dwutysięczny przeszczep tego narządu. Pan Adam będzie w dobrych rękach. Wydawało się, że 9 stycznia będzie dla pana Adama początkiem nowego życia – znalazła się wątroba dla niego. Niestety, na pół godziny przed zaplanowaną operacją trzeba było ją odwołać. Przeszczep wątroby to zabieg wymagający zabezpieczenia odpowiedniej ilości krwi dla pacjenta. Pan Adam ma grupę 0Rh+, jednak ze względu na wcześniejsze transfuzje w jego krwi powstały przeciwciała. Z tego powodu czasie operacji potrzebna będzie dla niego bardzo rzadka krew, w ilości około 9 litrów. Niestety, 9 stycznia takiej ilości nie było.
Stąd apel o oddawanie krwi dla pana Adama. Czynnik Rh w tym przypadku nie ma znaczenia, ważne, żeby to była krew grupy 0. Im będzie takiej krwi w bankach więcej, tym większa szansa, że uda się zgromadzić 9 litrów krwi odpowiedniej dla pana Adama. Ale oddawać można krew także innej grupy, trafi ona wtedy do innych chorych. Można się zgłaszać do stacji krwiodawstwa w całej Polsce. Ważne, żeby przy oddawaniu krwi podać, dla kogo jest przeznaczona oraz nazwę szpitala:
Adam Jeż z Wyszkowa, Szpital Banacha w Warszawie.

Na apel o pomoc odpowiedziało już wiele osób i instytucji.


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy