Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Przeszczepiają szpik od 20 lat

Odział Kliniczny Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zajmuje się diagnostyką i leczeniem rozrostowych i zanikowych chorób krwi, a także wrodzonych oraz nabytych skaz krwotocznych. Krakowski ośrodek może się poszczycić długą już historią, bo powstał w 1950 roku. Założył go sam Julian Aleksandrowicz, wtedy jeszcze docent. Była to pierwsza w Polsce klinika internistyczna o wyraźnym profilu hematologicznym.

Od 1998 roku w krakowskim ośrodku przeprowadzane są zabiegi transplantacji szpiku kostnego. Wykonano tutaj już ponad tysiąc przeszczepów ratując życie chorym m.in. na białaczkę. Zespół Oddziału Klinicznego Hematologii to wykwalifikowani transplantolodzy, lekarze specjaliści w dziedzinie hematologii, pielęgniarki, dietetycy a także psycholog kliniczny.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wydano książkę „Wszystkie twarze szpiczaka. 100 historii chorych na szpiczaka plazmocytowego na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Pomysłodawcą tego ciekawego projektu był dr hab. Artur Jurczyszyn, wspierany właśnie przez cały Oddział Kliniczny Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie , Uniwersytet Jagielloński oraz Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka. Udało się w niej opisać historię stu chorych na szpiczaka plazmocytowego, pacjenci podzielili się swoimi zmaganiami z nowotworem, emocjami, rozterkami i nadzieją na odzyskanie zdrowia. Oficjalna promocja książki odbyła się 11 listopada w Collegium Nowodworskim w Krakowie.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy