Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rekord w UCK WUM

W  2024 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono rekordową liczbę transplantacji.

Przeczytaj także: Ponad 500 przeszczepień w UCK

Łącznie w warszawskiej placówce przeszczepiono 659 narządów, to niemal 25 proc. wszystkich przeszczepień w Polsce. W Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przeszczepiono 446 narządów ( 310 wątrób, 94 nerki, 33 serca i 9 płuc), w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM 204 narządy (147 nerek, 42 wątroby i 15 trzustek) a w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM wykonano 9 transplantacji serca.

Rok 2024 był rekordowy w polskiej transplantologii

Krzysztof Zając, koordynator wojewódzki z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” i koordynator transplantacyjny UCK WUM, potwierdza, że miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o ilość przeprowadzonych transplantacji w całym kraju. – Niewątpliwie to efekt edukacji personelu medycznego i społeczeństwa, efekt realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia Narodowego Programu Rozwoju medycyny Transplantacyjnej oraz stworzenia stanowisk koordynatorów wojewódzkich, co ułatwia kontakt z personelem medycznym szpitali — uważa Krzysztof Zając.

Na początku września w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęto funkcjonowanie jedynego w Polsce programu przeszczepień fragmentu wątroby od żywego dawcy dla dorosłych biorców. 9 października w UCK pod kierunkiem profesora Michała Grąta przeprowadzono pierwszą taką transplantację. Biorcą prawego płata wątroby był 19-letni mężczyzna, dawczynią jego 29-letnia siostra.

19-letni Wiktor jest piłkarzem czwartoligowego klubu Granat Skarżysko-Kamienna i uczniem piątej klasy technikum. Przed nim egzamin maturalny. Młody mężczyzna zachorował na rzadki nowotwór wątroby. Lekarze zdecydowali, że szansą dla niego będzie transplantacja. Karolina, siostra Wiktora, zgodziła się zostać dawczynią. To była pierwsza taka operacja w Polsce.

Procedura trwała 12 godzin

Lekarze w pierwszej kolejności pobrali fragment wątroby od Karoliny. Potem usunęli zaatakowaną przez nowotwór wątrobę Wiktora i przeszczepili mu prawy płat wątroby siostry.  Procedura trwała łącznie 12 godzin, wymagała jednoczasowego zaangażowania sześciu chirurgów, dwóch anestezjologów i ośmiu pielęgniarek. Obie operacje przebiegły bez powikłań. Karolina została wypisana ze szpitala w piątej dobie pooperacyjnej, Wiktor wrócił do domu po rehabilitacji w oddziale ogólnym.

Program przeszczepienia wątroby od dawcy żywego zwiększa dostępność narządów do przeszczepienia i tym samym skracają czas oczekiwania pacjentów na transplantację. Pozwala to również na udostępnienie metody leczenia transplantacją wątroby większej liczbie pacjentów, również tym z chorobami onkologicznymi.

Kolejnym przełomowym zabiegiem zespołu prof. Grąta było pierwsze na świecie przeszczepienie wspomagające wątroby u chorej po urazie własnego narządu w wyniku wypadku komunikacyjnego. – Dzięki wykorzystaniu zdolności regeneracyjnych pozostałego fragmentu własnej wątroby chorej, przy czasowym wsparciu przeszczepionego fragmentu wątroby zmarłego dawcy, 50-letnia pacjentka uniknęła transplantacji całego narządu, wyszła ze szpitala z własną zdrową wątrobą, nie wymaga leczenia immunosupresyjnego i nie doszło u niej do rozwoju istotnych powikłań. Zabieg przeprowadzono 31 maja 2024 roku — przypomina szpital.

Z kolei w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Mariusza Kuśmierczyka, 4 kwietnia 2024  roku po raz pierwszy w Polsce doszło do implantacji całkowicie sztucznego serca (TAH, total artifical heart), francuskiej produkcji Aeson Carmat.

Zdjęcie: UCK WUM


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy