Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rekordowa liczba przeszczepień wątroby w gdańskim UCK

 

52 transplantacje wątroby wykonał w 2020 roku zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Gdański szpital zajął tym samym drugie miejsce w Polsce pod względem liczby przeszczepień tego narządu. – To duży sukces, tym bardziej, że zespół jest dopiero budowany – komentuje odpowiedzialny za program przeszczepiania wątroby w UCK dr Piotr Remiszewski. Warto dodać, że 50. przeszczepienie poprzedziła skomplikowana akcja logistyczna i pewien „rekord”.

Powstanie ośrodka zajmującego się leczeniem chorób wątroby w sposób kompleksowy zainicjowały w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym – zespół transplantacji wątroby pod kierunkiem dr. Piotra Remiszewskiego oraz zespół kwalifikujący prowadzony przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanej przez prof. Radosława Owczuka.

To jest duża liczba i duży sukces, tym bardziej, że zespół chirurgiczny jest „skromny” i dopiero budowany. To też jest liczba optymalna – mówi dr Piotr Remiszewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK. Lekarz dołączył do zespołu gdańskiego szpitala w październiku 2019 roku i od tego momentu transplantacje wątroby wyraźnie „przyspieszyły”. Wówczas, w ciągu 12 miesięcy było ich 11, rok później niemalże pięć razy więcej.

Co ważne, taką liczbę przeszczepień wątroby udało się osiągnąć w warunkach pandemii SARS-CoV-2 i przy mniejszej liczbie dawców. – Jeśli przeanalizuje się wykres liczb transplantacji i zgłoszeń, widać takie dwie „dolinki” – jedna to marzec, a druga to wrzesień. To się pokrywa z falami pandemii. Cały nakład i wysiłek ochrony zdrowia był skierowany na leczenie i niwelowanie skutków pandemii. W całej Polsce było zdecydowanie mniej zgłoszeń dawców – mówi dr Piotr Remiszewski. 50. przeszczepienie wątroby w UCK poprzedziła precedensowa, skomplikowana, ale zakończona sukcesem akcja logistyczna, w trakcie której został ustanowiony pewien „rekord”. 12 grudnia połączone zespoły z Klinik Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej oraz Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadziły pierwsze wspólne, „lotnicze” pobranie wielonarządowe. Ekipy musiały udać się znad Bałtyku pod same Tatry. Tam, w szpitalu w Zakopanem pobrały od zmarłego dawcy wątrobę i płuca. Na narządy w Gdańsku czekało dwóch biorców. Dzięki sprawnej koordynacji, możliwości korzystania z transportu lotniczego oraz płynnemu przejazdowi do Zakopanego czas liczony od wyjazdu zespołu z UCK na przeciwległy kraniec Polski, pobranie narządów i powrót wyniósł zaledwie 11 godzin! W rezultacie udało się skutecznie zrealizować przeszczepienie zgodnie z ograniczeniem czasowym niedokrwienia pobranych narządów.

Foto: UCK


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy