Rocznica pierwszego przeszczepu krzyżowego
Operacje wykonali profesor Andrzej Chmura, profesor Artur Kwiatkowski oraz doktor Rafał Kieszek. Koordynatorem transplantacyjnym była Aleksandra Tomaszek. – Przeszczepy krzyżowe wykonywane są wtedy, gdy potencjalni biorcy, którzy mają wśród swoich bliskich osoby, które chcą i mogą być dawcą nerki, ale z przyczyn immunologicznych nie mogą być dawcą dla swojego bliskiego — mówił w rozmowie z RMF24.pl. prof. Artur Kwiatkowski.
Prawo w Polsce dopuszcza takie zabiegi. Według art. 13 Ustawy Transplantacyjnej musi być to jednak uzasadnione szczególnymi względami osobistymi.
Pierwsi bohaterowie
Nerkę Justynie Fiuk oddał pan Przemysław Mulkityn, a w zamian jego partnerka, a dzisiaj żona, Alina, dostała nerkę od męża Justyny, Jacka Fiuka. – Kiedy pobieraliśmy się, Justyna była nie tylko piękną i atrakcyjną dziewczyną, ale także zdrową. Tak myśleliśmy aż do drugiego trymestru ciąży – opowiadał w rozmowie z “Przeglądem” Jacek Fiuk. Po dokładnych badaniach okazało się, że ma jedną nerkę i na dodatek chorą. Ich córka urodziła się w 28. tygodniu ciąży, na szczęście zdrowa.
Operacja się udała, Justyna korzysta od 10 lat z nowego życia. Udała się także transplantacja u Aliny. Świetnie czują się także obaj dawcy.