Rok 2024 w transplantologii
Jak informuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji Poltransplant, w 2024 roku w Polsce przeszczepiono aż 2197 narządów pobranych od zmarłych dawców. Szansę na nowe życie otrzymało dzięki temu 2151 pacjentów. Wykonano także 1498 przeszczepień tkanek oka.
Przeczytaj także: Lekarze wyjęli Leosiowi serce i je naprawili.
– Już 2023 r. był rekordowy w polskiej transplantologii – udało się przeszczepić ponad 1800 narządów. Ale ten rok będzie jeszcze lepszy — z danych Poltransplantu wynika, że do końca listopada przeszczepiono w Polsce 1971 narządów. Zakładam więc, że do końca roku przekroczymy magiczną liczbę 2 tys. przeszczepionych narządów, czego nigdy u nas nie było — mówił niedawno w rozmowie z Polską Agencją Prasową Krzysztof Zając, koordynator wojewódzki Poltransplantu dla województwa mazowieckiego, koordynator transplantacyjny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Miał rację, liczba 2 tys. przeszczepionych narządów została przekroczona. To był w ogóle świetny rok dla polskiej transplantologii. Przypominamy niektóre ciekawe i ważne wydarzenia z 2024 roku.
Serce
W 2024 roku w Polsce wykonano 201 transplantacji serca, jedno przeszczepienie serca z płucami oraz dwie transplantacje serca z nerką. Nowe życie otrzymała m.in. maleńka Gabrysia, operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Pod opiekę zespołu kardiologów i kardiochirurgów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dziewczynka trafiła już w dniu narodzin. Gabrysia urodziła się z bardzo skomplikowaną wadą serca. Transplantacja była szansą na uratowanie jej życia. W dniu operacji dziewczynka miała siedem tygodni. Ważyła 4,3 kg. Nigdy wcześniej w Polsce nie przeszczepiono serca tak małemu dziecku.
Transplantację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonał zespół z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w składzie: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, lek. Monika Żurek. Zespołem pobierającym kierował lek. Witold Bratkowski. Zabieg wymagał nie tylko przeszczepienia serca, ale także rekonstrukcji systemu żył płucnych i systemowych, które u dziewczynki miały nieprawidłowe ujście. Do odtworzenia naczyń wykorzystano fragmenty naczyń dawcy.
2024 rok był rekordowy pod względem lotów w ramach “Akcji Serce” wykonanych w ciągu jednego roku. Przekroczona została liczba 100 lotów. W ramach tej akcji na pokładach wojskowych samolotów najczęściej są transportowane właśnie serca. Setny w minionym roku lot odbył się 19 grudnia.
W 2024 roku minęło 10 lat od pierwszego przeszczepu płuca w Poznaniu. Program powrócił po latach przerwy. Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii znowu wykonuje transplantacje płuc. Pierwsze przeszczepienie po wznowieniu programu wykonaniu tutaj w lipcu 2024 roku. – Od tego czasu do dziś przeprowadziliśmy już sześć przeszczepień, czyli połowę tego, co wcześniej w cztery lata. Średnia jednego przeszczepu w miesiącu to bardzo dużo, jak na restart programu – mówił w rozmowie z “Głosem Wielkopolski” prof. Cezary Piwkowski, szef Kliniki Kardiochirurgii.
W Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu przeszczepiono w 2024 roku trzytysięczną nerkę. Pacjentką była pani Małgorzata. To była jej druga transplantacja, pierwsza odbyła się 16 lat temu. Jak mówią lekarze, pacjentka była wzruszona tym, że dostała kolejną szansę na normalne życie. – To bardzo dobry wynik na tle całego kraju – mówił Radiu Poznań o liczbie wykonywanych tutaj transplantacji wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii prof. Maciej Głyda.
W 2024 roku zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Instytucie ” Pomniku — Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie przeprowadził ponad przeszczepień narządów u dzieci. Jak informuje placówka, to pierwszy raz w historii instytutu, gdy w ciągu roku udało się przekroczyć symboliczną „setkę”. Instytut “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” to jeden z największych szpitali pediatrycznych w kraju, leczone są tutaj dzieci z całej Polski. Działa tutaj Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów, gdzie wykonuje się m.in. transplantacje nerek i wątroby od żywych oraz zmarłych dawców, a także transplantacje wielonarządowe (nerka, wątroba, jelito).