Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Rozdali pół tysiąca oświadczeń woli

 

Dzięki nauczycielce Dorocie Polak Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej przystąpił do kampanii „Drugie życie – transplantacja masz dar uzdrawiania”. To akcja, która ma na celu promowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych przeszczepiania narządów.

Szkoła przystąpiła do kampanii w lutym. Działania uczniów polegają na szerzeniu idei transplantacji poprzez rozdawanie oświadczeń woli, zaprojektowanych przez siebie ulotek oraz prezentacje multimedialne. W Suchej Beskidzkiej oraz okolicznych miejscowościach organizowane są różnego rodzaju akcji promujące przeszczepy, np. Dzień Transplantacji”, uczniowie biorą też udział w różnych imprezach kulturalnych i sportowych, na których pojawiają się ze stoiskiem transplantacyjnym. – Podczas II Powiatowego Festiwalu Nauki w Powiecie Suskim mieliśmy swoje stoisko promujące transplantację i rozdaliśmy około 500 oświadczeń woli – mówi Dorota Polak.

Te działania to także m.in. turniej piłkarski promujący ideę transplantacji poprzez sport czy konkurs plastyczny. W szkole zorganizowana została także akcje krwiodawstwa, podczas której uczniowie i nauczyciele oddawali krew. Na jedno z wydarzeń zaproszona została osoba po przeszczepie.

– 2 kwietnia braliśmy udział w szkoleniu i oficjalnym otwarciu kampanii “Drugie Życie” w Krakowie. Uczniowie naszej szkoły po przyjeździe ze szkolenia, na którym nabyli wiedzę na temat transplantacji, chcą się podzielić nią z rówieśnikami – mówi nauczycielka.

Dorota Polak mówi, że w naszym społeczeństwie nadal mało mówi się o transplantacji, a jest to bardzo potrzebne zwłaszcza w małych miastach i na wsiach, gdzie dla ludzi jest to nadal czasem temat tabu. Na razie w działania zaangażowało się 15 uczniów, ale nauczycielka jest pewna, że będzie ich więcej. W podobne działania pani Dorota zaangażowana była w poprzedniej szkole, w której pracowała, w Zawoi.


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy