Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Samolot poleciał po płuca

 

14 maja w nocy zakończyła się 5. już w tym roku „Akcja Serce”, którą zrealizowała załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Samolot Bryza M-28 wystartował z Powidza 13 maja przed godziną 15, ale przygotowania do wykonania tego zadania lotniczego rozpoczęły się kilka godzin wcześniej.

Po zaplanowaniu operacji, określeniu warunków pogodowych, trasy przelotu oraz przygotowaniu samolotu przez personel techniczny załoga oraz maszyna były gotowe do realizacji „Akcji Serce”. Lot odbył się po trasie Powidz-Goleniów-Warszawa-Świdwin-Powidz. Po ponad 13 godzinach od startu załoga bezpiecznie wróciła na macierzyste lotnisko.

Płuca dla pacjenta szczecińskiego szpitala

Dzięki tej akcji zespół torakochirurgów z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego pobrał płuca z odległego zakątka Polski. W Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji po kierownictwem dr hab. Janusza Wójcika w szpitalu w Zdunowie dokonano przeszczepienia dwóch płuc.

Jak informuje zespół transplantacyjny szczecińskiej placówki, po raz pierwszy skomplikowaną koordynację poprowadził Michał Witkowski z drobną pomocą dr hab. Bartosza Kubisy.

Zdjęcie: https://33bltr.wp.mil.pl/pl


Za nami 17. Bieg po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy