Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Serce poleciało z Malborka do Zabrza

 

Załoga samolotu M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego już po raz kolejny w tym roku transportowała organ przeznaczony do przeszczepu. Lot odbył się po trasie Gdynia – Katowice – Malbork – Katowice – Gdynia.

3 lipca popołudniu Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania operacji transportu narządu do przeszczepu oraz personelu medycznego. Z prośbą taką zwrócił się zespół transplantologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Do zadania wytypowano załogę samolotu transportowo-desantowego An-28TD z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, z Gdyni-Babich Dołów, pod dowództwem por. pil. Kamila Bajszczaka.

Szósty lot w tym roku

Start z lotniska Oksywie nastąpił o godzinie 19.04, po godzinie i czterdziestu minutach lotu Bryza wylądowała w Katowicach-Pyrzowicach, gdzie na lotnisku oczekiwał już zespół transplantologów. O 21.50 transportowa Bryza opuściła katowickie lotnisko, o godzinie 23.15 wylądowała w Malborku. Z lotniska lekarze pojechali do szpitala by pobrać narząd od dawcy. Lot z przeznaczonym do przeszczepu organem rozpoczął się o godzinie 5.56 i zakończył w Katowicach o godzinie 7.19. Z lotniska zespół transplantologów pojechał natychmiast do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie czekał już pacjent. Akcja Serca zakończył się lądowaniem w Gdyni-Babich Dołach o godzinie 9.57.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej bierze udział Akcji Serce od wielu lat. W operacjach uczestniczyły zarówno załogi śmigłowców ratowniczych jak i samolotów patrolowych i transportowych Bryza. Od 2013 roku zadanie to wykonują załogi samolotów transportowych M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów. W tym roku był to już szósty lot po nowe życie dla ciężko chorej osoby.


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy