Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Serce poleciało z Warszawy do Gdańska

 

W niedzielę 1 grudnia rano załoga samolotu transportowego M28B Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przetransportowała personel medyczny z sercem do przeszczepu. Na organ czekał pacjent Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Bryza z lekarzami na pokładzie

W sobotę wieczorem do dyżurnej służby operacyjnej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wpłynęło zapytanie o możliwość przeprowadzenia lotu po serce. Do zadania wytypowano samolot transportowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów, wraz z załogą dowodzoną przez kpt. pil. Tomasza Kawulę.

W niedzielę rano na lotnisko przybył zespół lekarzy, o godz. 7.26 samolot wystartował do lotniska Okęcie. Po wylądowaniu ekipa medyczna udała się do jednego z warszawskich szpitali, gdzie dokonała pobrania narządu. O godzinie 11.18 samolot wystartował w drogę powrotną. By skrócić procedury, załoga lądowała na lotnisku w Gdańsku o godzinie 12.29. Lekarze wraz z sercem pojechali do oczekującego pacjenta, a lotnicy zakończyli akcję o 12.40 lądowaniem na macierzystym lotnisku w Babich Dołach.

W tym roku załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała lot w ramach „Akcji Serce” już po raz ósmy.

Zdjęcie: kmdr ppor. Marcin Braszak


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy