Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Serce w gablocie

 

Zespół zabrzańskiego Śląskiego Centrum Chorób Serca podarował panu Mirosławowi nowe życie. Kilka miesięcy temu 66-latek został pierwszym pacjentem w Polsce, któremu przeszczepiono całkowicie sztuczne serce. Od niedawna w piersi pana Mirosława bije serce dawcy.

66-latek chorował przez wiele lat, przeszedł m.in. kilka zawałów serca. W ostatnim czasie cierpiał na krańcową niewydolność krążenia. W takiej sytuacji życie chorego uratować może przeszczep serca. Niestety, u pana Mieczysława rozpoznano także nadciśnienie płucne, a to dyskwalifikuje z możliwości wpisania na listę oczekujących na nowy narząd. Zespół Oddziału Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Centrum Chorób Serca zawsze do końca walczy o pacjenta. Zabrzańscy lekarze zdecydowali, że pan Mirosław jest dobrym kandydatem do implantacji całkowicie sztucznego serca, przygotowywali się do takiego zabiegu już od kilku lat. Mężczyzna wyraził zgodę na zabieg. Wiedział, że to dla niego jedyna szansa. Pan Mirosław dostał sztuczne serce amerykańskiej firmy SynCardio. Kompresor zasilający to urządzenie mieści się w niewielkim plecaku, dzięki temu pacjent może się swobodnie poruszać.

Nowe serce pod choinkę

– 4 lipca tego roku nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart or TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantów wraca do sił – doc. dr Michał Zembala, kardiochirurg biorący udział w operacji poinformował o sukcesie dopiero wtedy, gdy najtrudniejszy czas po operacji był już za panem Mirosławem.

Sztuczne serce to rozwiązanie tylko na jakiś czas, bo wraz z upływem miesięcy rośnie zagrożenie zakrzepami, które mogą doprowadzić do udaru mózgu. Lekarze liczyli jednak na to, że uda się oponować nadciśnienie płucne, dzięki czemu pana Mirosława będzie można zakwalifikować do przeszczepu serca od dawcy.

66-latek jest już po udanej transplantacji. Pan Mirosław czuje się świetnie, rehabilituje się pod okiem zabrzańskich specjalistów. Sztuczne serce, które przez kilka miesięcy utrzymywało go przy życiu zostało w szpitalu jako pamiątka, trafiło do gabloty.

W listopadzie na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie było 1933 pacjentów. 435 z nich czekało na nowe serce. W zabrzańskim ośrodku wykonuje się najwięcej zabiegów transplantacji serca w Polsce. W tym roku nowe życie dostało tutaj już ponad 70 pacjentów.

www.facebook.com/michal.zembala


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy