Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Setny lot

19 grudnia lotnicy 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego wykonali 100. w tym roku “Akcję Serce”. Pomogli pacjentowi warszawskiego szpitala.
Przeczytaj także: Pilotowali serce dla dziecka.

Jak przypomina portal Dlapilota.pl, “Akcja Serce” została zainicjowana w nocy z 5 listopada na 6 listopada 1985 roku, na prośbę doktora Zbigniewa Religi, który zwrócił się do szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego o pomoc w dostarczeniu serca dla pacjenta czekającego na transplantację w Zabrzu.

– Organ miał być pobrany od zmarłego w Szczecinie i tylko drogą lotniczą mógł być dostarczony na czas, nie ulegając nieodwracalnym zmianom, uniemożliwiającym przeszczep. Ryzyko było duże, a nieudana operacja mogła opóźnić rozwój polskiej transplantologii na szereg lat. Wszystkim zależało na sukcesie — przypomina portal.

Dowództwo zaproponowało samolot odrzutowy TS-11 lub transportowy Jak-40/An-2/An-12/An-26. Po analizie wybrano An-26, który ruszył do pierwszej „Akcji Serce”, zabierając zespół lekarzy z docentem Religą. W 1988 roku pomysł został sformalizowany, podpisano wtedy umowę na nieodpłatne świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla polskich ośrodków transplantacyjnych.

Rok 2024 będzie wyjątkowy

2024 będzie rekordowy pod względem lotów w ramach “Akcji Serce” wykonanych w ciągu jednego roku. Już przekroczona została liczba 100 lotów, a do końca roku zostało przecież jeszcze kilka dni.

Wykonanie  historycznego lotu przypadło załodze samolotu M – 28/PT/GC, który o godzinie 10.10 wystartowała do lotu po trasie Kraków – Katowice — Warszawa — Kraków. Zakończenie akcji miało miejsce o godzinie 14.35, kiedy to załoga wylądowała na lotnisku w Balicach — informują wojskowi.
Zdjęcie: 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego/8th Airlift Base 

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy