Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sławy medycyny

 

Na Liście Stu 2019 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie „Pulsu Medycyny” w stosunku do poprzedniego roku odnotowano 36 wzrostów, 33 spadki, 1 pozycję bez zmian, a 30 osób znalazło się w rankingu po raz pierwszy lub wróciło po nieobecności.

Na pierwszym miejscu prestiżowej listy znalazł się dr hab. n. med. prof. nadzw. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

– Jako jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona oraz wykonał operacje naczyniowe mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii – przypominają autorzy rankingu.

Same znane nazwiska

Na liście nie zabrakło także lekarzy związanych z transplantologią. Na piątym miejscu znalazł się prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, na szóstym prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, specjalista w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, immunologii klinicznej, transplantologii klinicznej, medycyny paliatywnej, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a na ósmym prof. dr hab. n. med. Bohdan Maruszewski, specjalista w dziedzinie kardiochirurgii dziecięcej, były kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, członek Rady Naukowej Narodowego Instytutu Kardiologii; członek zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wiele nazwisk związanych z transplantologią można znaleźć także na kolejnych pozycjach na liście. Cały ranking można zobaczyć tutaj.

Na zdjęciu: prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski

 


20 czerwca - Nowy termin 16. Biegu po Nowe Życie!

Czytaj więcej...
Partnerzy