Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sprzęt dla szpitala

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jeszcze w tym roku kupi nowy sprzęt na oddział anestezjologii i intensywnej terapii dzięki 500 tys. zł, które przekazał na ten cel resort zdrowia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.
Przeczytaj także: Lipiec w transplantologii

Jak informuje zastępca dyrektora szpitala Łukasz Matlakiewicz który odpowiada za sprawy administracyjno-techniczne, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, monitorowania hemodynamicznego, mobilnego USG, defibrylatora wielofunkcyjnego oraz wideobronchoskopu intubacyjnego.

Zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia sprzęt musimy kupić do końca tego roku – zapowiada.

Trzeba zwiększać liczbę dawców

Dr n. med. Katarzyna Kuchnicka, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz szpitalny koordynator transplantacyjny, w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej wyjaśnia, że nowe urządzenia wykorzystywane będą głównie do leczenia i obserwacji pacjentów, którzy trafiają na oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarka przypomina, że od wielu lat trwają w Polsce dyskusje i starania o to, aby pozyskiwać większą liczbę organów od dawców i tym samym wykonywać większą liczbę przeszczepień.

Kupiona aparatura będzie więc wykorzystywana również do monitorowania pacjentów, którzy mogą być potencjalnymi dawcami narządów. – Program resortu zdrowia, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie, służy zwiększeniu liczby przeszczepień narządów. Będziemy w naszej placówce potencjał dawstwa nadal monitorować i w miarę możliwości zwiększać – wyjaśnia specjalistka.

W 2023 r. Szpital Wojewódzki zgłosił trzech dawców wielonarządowych z orzeczoną śmiercią mózgu. W 2022 r. było ich sześciu.

Zdjęcie: www.hospital.com.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

Rek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy