Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Starają się o ośrodek przeszczepiania nerek

 

Z inicjatywy prof. Stanisława Głuszka, kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Kielcach oraz prorektora do spraw Medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który jest głównym pomysłodawcą i osobą dążącą do utworzenia w strukturach szpitala pierwszego w regionie ośrodka przeszczepiania nerek w szpitalu odbyło się spotkanie poświęcone głównie przeszczepieniom nerki od dawcy żywego.

Mówiono na nim m.in.: o kondycji transplantologii w regionie i kraju oraz o kwalifikacji do przeszczepienia. Przypomnijmy, że to dzięki staraniom profesora Głuszka w kieleckim szpitalu kilka miesięcy temu uruchomiono Poradnie Transplantacyjną. Na spotkaniu pojawiły się osoby po przeszczepach nerek, m.in. Małgorzata Tarasiuk, która otrzymała nerkę od swojej 60-letniej mamy. Przed przeszczepieniem nie miała szans na urodzenie dziecka, teraz jest w 6 miesiącu ciąży.
Moja mama podarowała mi nowe życie – podkreślała kobieta i dodała, że sama dawczyni czuje się świetnie.
Nie byłam początkowo przekonana do procesu transplantacji od żywego dawcy, ale gdy komplikuje się życie całej rodziny, cała rodzina choruje, zmieniłam zdanie, a po transplantacji wszystko się poprawiło także dla moich bliskich – mówiła pani Małgorzata. W kraju działa obecnie ponad 20 ośrodków przeszczepiania nerek.


15. Bieg po Nowe Życie już 7 września!

Czytaj więcej...
Partnerzy