Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Świetny oddział po remoncie

 

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu to jeden z kilku ośrodków w Polsce, w których wykonuje się transplantacje serca.

Pierwsza transplantacja odbyła się 11 lat temu

20 marca 2010 roku w tutejszej Klinice i Oddziale Kardiochirurgii wykonano pierwszy w Wielkopolsce przeszczep serca. Nowy narząd otrzymał 40 letni pacjent z kardiomiopatią rozstrzeniową. Zabieg wykonał prof. dr hab. n. med. Marek Jemielity z zespołem przy współudziale specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Od tego czasu transplantacje wykonuje się tutaj regularnie, przeprowadza się także inne specjalistyczne zabieg, np. wszczepia specjalną pompę wspomagającą pracę niewydolnego serca.

Dwie kolejne transplantacje

Szpital zdobył fundusze na projekt pn.: „PROKARDIO – modernizacja ośrodka kompleksowej diagnostyki, leczenia chorób układu krążenia”, który dofinansowany został kwotą w wysokości prawie 8 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Przeprowadzono gruntowny remont i zakupiono specjalistyczny sprzęt.

– Po trudnych chwilach rocznego remontu w naszej Klinice nadrabiamy zaległości, wykonując z sukcesem dwa przeszczepy serca w ostatnich dwóch tygodniach – cieszy się  zespół placówki.

Na zdjęciu: kierownik Kliniki prof. Marek Jemielity z dwoma podopiecznymi poznańskiej placówki, rok i 10 lat po przeszczepie serca. Źródło: www.facebook.com/Kardiochirurgia.Poznan


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy