Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Szansa dla małych pacjentów

 

Dzięki tkankom pozyskanym od zmarłego dawcy u dwóch małych pacjentów Oddziału Okulistyki Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono przeszczepy rogówki. Celem przeszczepienia jest uzyskanie jej przezroczystości i odpowiednich właściwości optycznych.

– Zabieg keratoplastyki drążącej, bo tak nazywany jest przeszczep rogówki jest zabiegiem z wykorzystaniem materiału od zmarłego dawcy. Nasi pacjenci otrzymali nowe rogówki z nadzieją na znaczną poprawę widzenia. Przed nimi jeszcze długa rehabilitacja, ale mamy nadzieje, że pozwoli im to na odzyskanie jakości widzenia – informuje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej.

Dzieci czekają krócej

Liczba pacjentów oczekujących na przeszczep rogówki w Polsce to około 4 tys., na zabieg czeka się około trzech lat. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Czas oczekiwania dzięki systemowi opracowanego z udziałem specjalistów z zakresu okulistyki oraz Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” jest znacznie krótszy. Pacjenci nieletni mają pierwszeństwo w przydziale tkanek przez Banki Oczne. Pacjenci, którzy przeszli kilka tygodni temu zabiegi w sosnowieckim szpitalu, oczekiwali na nie około dwóch tygodni,

– Obecny rok jest dla nas wyjątkowy, do października wykonaliśmy około 200 przeszczepów i nie zamierzamy na tym zakończyć. Dokładamy wszelkich sił, by znaleźć rozwiązania, które w rezultacie doprowadzą do zwiększenia ilości wykonywanych tego typu zabiegów. Świadczy o tym złożoność wykonywanych procedur oraz wprowadzenie refundowanej keratoprotezy po raz pierwszy w Polsce. W ten sposób konsekwentnie realizujemy ambitny plan uczynienia ze szpitala św. Barbary czołowego ośrodka nie tylko w skali regionu, ale też ogólnopolsko – informuje dr hab. n. med. Dobrowolski.

Lekarze przypominają, że przeszczepienie kończy pewien etap pozyskiwania tkanki, ale wszystko zaczyna się w ośrodkach, które zgłaszają dawców i to im należą się podziękowania za aktywności i zaangażowanie. To dzięki nim mali pacjenci otrzymali szansę na poprawę wzroku.

Zdjęcie: wss5.pl

 


Zapisz się na 16. Bieg po Nowe Życie ONLINE - już 21 czerwca - godz. 16.00. Zapraszamy

Czytaj więcej...
Partnerzy