Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sztuczne serce to szansa

 

Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie wzięli udział w szkoleniu, w trakcie którego przeszli instruktaż dotyczący implantowania sztucznego serca.

Przeczytaj także: Nowe życie Michała

Warsztaty dotyczyły zarówno sfery chirurgicznej, związanej z pierwszym, udanym wszczepieniem na sali operacyjnej całkowicie sztucznego serca przez kardiochirurgów Narodowego Instytutu Kardiologii, dr. n. med. Piotra Kołsuta i dr. Jarosława Kuriatę, prowadzenia i kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jak również postępowania z chorym w okresie pooperacyjnym. Szkolenie odbyło się 25 i 26 marca w Centrum Szkolenia CARMAT w Paryżu w Hôpital Européen Georges-Pompidou.

Pacjenci ze sztucznym sercem po kilkunastu dniach mogą wrócić do domów

Francuskie sztuczne serce Aeson Carmat to nowoczesne urządzenie dedykowane zarówno pacjentom cierpiącym na skrajną niewydolność serca, jak i chorym z niewydolnością lewej lub prawej komory serca. Technologia pozwala pacjentowi na powrót do domu w zaledwie kilkanaście dni po wykonaniu zabiegu.

Ze względu na ograniczoną liczbę narządów do przeszczepień na świecie szuka się możliwości zastąpienia tradycyjnego przeszczepu serca urządzeniami pełniącymi rolę sztucznego serca.  – Dzięki wdrożeniu tej technologii w naszym kraju będziemy w stanie pomóc szerszej grupie pacjentów. Jest to istotne szczególnie dla tych osób, dla których operacja często stanowiła do tej pory jedyną alternatywę na przeżycie tłumaczy dr n. med. Piotr Kołsut, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Transplantacji Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Jeden z dziesięciu ośrodków na świecie

Narodowy Instytut Kardiologii znajduje się z gronie dziesięciu światowych ośrodków wdrażających technologię Carmat. By móc uczestniczyć w tym programie, placówka musiała spełnić szereg restrykcyjnych kryteriów. Francuscy eksperci oceniali m.in. proces kwalifikacji pacjenta w polskim ośrodku, jego doświadczenie w zakresie wszczepiania urządzeń mechanicznego wspomagania i transplantacji serca oraz procedury związane z organizacją samego procesu.

Instytut pozytywnie przeszedł ten audyt. Obecnie dysponuje wszystkimi dostępnymi na rynku urządzeniami wspomagającymi pracę serca, które są stosowane w różnych stopniach zaawansowania niewydolności krążenia – IABP, ECMO, VAD (RVAD, LVAD), BIVAD oraz TAH (teraz również CARMAT).

Zdjęcie: www.ikard.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy