Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Transplantacje nerek w Kielcach

 

Kolejne udane przeszczepienia nerek zakończone sukcesem przeprowadził zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Nowe narządy otrzymało troje pacjentów.

Dostała nerkę, może wrócić do swojej pasji

Profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego podkreśla, że transplantacje były możliwe dzięki temu, że pod koniec lipca w szpitalu pobrano narządy od dwójki dawców. Nerki przeszczepiono kobiecie i dwóm mężczyznom. Wszyscy biorcy są w dobry stanie. Szpital opuścił już jeden z mężczyzn i kobieta, trzeci pacjent będzie mógł zakończyć hospitalizację za kilka dni.

Nerkę otrzymała m.in. 66 – letnia pani Bogumiła, która cieszy się, że dzięki przeszczepieniu będzie mogła wrócić do swojej pasji, jaką jest zwiedzanie świata. W czasie dializ nie mogła tego robić. Dr n. med. Jacek Bicki, transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym podkreśla ogromne zaangażowanie w proces rozpoznania śmierci mózgu, a następnie w pobrania narządów, dużej grupy osób: koordynatorów transplantacyjnych, neurochirurgów, lekarzy anestezjologów, pielęgniarek, pracowników laboratorium w szpitalu.

– Dzięki temu, że pod koniec lipca przeprowadzono dwie donacje, udało się przeszczepić nerki kolejnym chorym, narządy podjęły funkcję, pacjenci mogą się uwolnić od dializ i wrócić do normalnego życia – mówi dr Jacek Bicki.

Zdjęcie: wszzkielce.pl


18. Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy