Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Transplantacje rogówki

 

Kilka tygodni temu odbyła się uroczystość otwarcia odnowionego oddziału okulistycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. To pierwszy oddział w województwie warmińsko-mazurskim, na którym wykonywane będą transplantacje rogówki.

Tablica znanego profesora

Podczas uroczystości m.in. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci zmarłego w 2011 roku prof. Edwarda Lenkiewicza, pierwszego ordynatora oddziału okulistycznego w olsztyńskiej placówce, wychowawcy wielu pokoleń okulistów. Jednym z punktów wydarzenia był też odczyt „Wyzwania przyszłości – pobieranie, bankowanie, przeszczepianie tkanek oka w Polsce”, który przedstawił dr Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. transplantacji „Poltransplant”. Nie bez powodu, bo olsztyńska placówka to pierwszy szpital w województwie, w którym wykonywane będą transplantacje rogówki

Prace remontowe objęły wszystkie instalacje i układ pomieszczeń.. Obecnie sale chorych (każda z własną łazienką) mają od 1 do 3 łóżek. Przybyło także dobrze wyposażonych gabinetów diagnostycznych, co oznacza większy komfort pracy personelu medycznego.

Krótkie pobyty w szpitalu

Zmodernizowany oddział jest lepiej przystosowany do zabiegów jednodniowych, które są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Chodzi m.in. o operacje zaćmy i iniekcje doszklistkowe, wykonywane w ramach programu lekowego przy leczeniu wysiękowej postaci AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

Zdjęcie: www.facebook.com/WSSOlsztyn/


Bieg po Nowe Życie ONLINE za nami - dziękujemy!

Czytaj więcej...
Partnerzy